Zázrak jménem Ashwagandha
V soudobé západní civilizaci byste nepochybně objevili jedince, co považují Indii za zemi primitivních obyvatel, se zanedbanou úrovní hygieny a bydlení. Indie je ale země mnoha protikladů a objevíte v ní i natolik cenné poklady, že bychom je mohli právem vyvažovat zlatem. Jedním z nich je indická Ájurvéda, již tisíce let se zabývá vztahem léčivých bylin na lidský organismus a věnuje mimořádnou pozornost zejména adaptogenním bylinám, mezi nimiž tu vyniká jedna celkem nenápadná rostlinka se svérázným názvem Ashwagandha.
Vysoké hladiny kortizolu – kortizol je stresový hormon a jeho nejvyšší hladina bývá v ranních a dopoledních hodinách. Kortizol sám o sobě není špatný, je součástí hormonálního systému a například napomáhá k řídícímu metabolickému mechanismu využívání proteinů, tuků i sacharidů, zároveň udržuje na normálních hodnotách krevní tlak, tlumí v těle záněty a nebezpečné autoimunitní odpovědi imunitního systému a také napomáhá při stresu vyrovnat se s jeho důsledky.
Když je ale stresu příliš mnoho (a dnešní doba je dobou stresovou), hladiny kortizolu zůstávají vysoké třeba i celý den, a to není dobře, protože to vyčerpává kůru nadledvinek a vzniká adrenální únava – velmi nebezpečný stav pro rozvoj mnoha civilizačních chorob.
Ashwagandha prokazatelně snižuje hladinu kortizolu, udržuje jej v normálních mezích a tím pádem napomáhá v boji proti stresu. Je to tedy poměrně důležitá „berlička“ pro každého, kdo si chce udržet přirozenou hormonální rovnováhu. Je to ale jen berlička, to znamená, že napomáhá ke zvládání různých životních situací a zároveň vede k uvědomění, že je třeba odstranit příčinu, a tou je vznik stresových situací – tedy změna životního stylu a hlavně životních hodnot, změna přístupu k lidem a k sobě sama, k přírodě, k naší planetě a všemu dalšímu, co s tím úzce souvisí.