Zdravé tuky do jídelníčku zkrátka patří

Tuky v jídelníčku tvoří základ pestré a vyvážené stravy, není proto dobré se jim přímo vyhýbat. Je však dobré rozlišovat zdravé a škodlivé tuky. Ty první můžeme do svého jídelníčku s čistým svědomím zařadit, těm druhým se snažíme co možná v největší míře vyhnout. Je však zapotřebí upozornit, že ani zdravé tuky nejsou vždy pro tělo přínosem a v některých případech nám mohou dokonce škodit stejnou měrou jako ty špatné.

 

Bez tuků se náš organismus neobejde, jelikož jsou to právě tuky, které mají na svědomí řadu důležitých funkcí v těle. Proč tedy do svého jídelníčku zdravé tuky zařadit?

 

Právě díky jejich konzumaci je snazší udržet si normální hormonální rovnováhu, která ovlivňuje mimo jiné i menstruační cyklus, výkyvy nálad, tělesnou hmotnost, trávení či dokonce chuť na sex. Mají za následek kvalitu nehtů, vlasů nebo pokožky. Zkrátka jsou v našem těle nenahraditelné a v případ nedostatku se mohou objevit zdravotní komplikace.

 

Mezi nejpřínosnější a nejčastější zdroje těch opravdu zdravých tuků patří semínka ořechy nebo třeba avokádo. Pokud patří mezi příznivce tuků i z řad živočišné říše, je možné přidat i mořské ryby nebo třeba vajíčka.

Podstatnými zástupci jsou v tomto případě i oleje, které si zachovají nejvíce tělu prospěšných látek, pokud jsou lisované zastudena. Olivový nebo kokosový olej asi není zapotřebí nijak složitě představovat. Ale co třeba ten lisovaný z dýňových semínek? Víte, jaké má dýňový olej účinky na lidský organismus?

 

  • Pomáhá u jedinců s vysokým krevním tlakem a udržuje správnou hladinu cholesterolu v krvi
  • Podporuje spánek a přináší úlevu v případě psychického vypětí
  • Má antioxidační účinky

 

Je tedy jasné, že tuky mají v našem jídelníčku neopomenutelné místo, ale i s těmi zdravími musíme zacházet opatrně. Mají vysokou energetickou hodnotu a při větších dávkách se po nic tloustne stejně jako po těch nezdravých.

button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení