Zdraví z Peru

Určitě víte a budete souhlasit s tím, že i na způsobu našeho stravování závisí, povedeme-li dostatečně kvalitní život nebo ne. Protože i složení naší stravy ovlivňuje náš organismus, a byť je to jen jeden z faktorů, majících na naše zdraví vliv, je to něco, co se určitě nesmí podceňovat. Protože ten, kdo se stravuje prachbídně, nemůže doufat, že bude v dokonalé kondici, a to ani když si to přeje sebevíc.

A tak bychom se měli ve vlastním zájmu vyvarovat toho, co nám neprospívá, a naopak bychom měli upřednostňovat to, co je nesporně zdraví prospěšné. A co to je? O tom byly napsány už spousty moudrých knih a článků, tu více a tu méně relevantních. A čím více jsme se nechali moudrými radami ovlivnit, čím více se chováme v otázkách stravování zodpovědně, tím lépe.

A tak bychom měli vědět třeba i o tom, že existuje dejme tomu i řeřicha peruánská neboli maca. Což je pojem, který je v oblasti přírodní medicíny velice dobře známý, který ale přesto doposud nevešel v dostatečnou známost mezi našinci. A to bychom mohli třeba právě zde změnit.

Maca peruánská je využívána léčitelstvím jako adaptogen a afrodiziakum a je považována za superpotravinu pocházející z náhorních planin jižní Ameriky, kde se tato drobná rostlina pěstuje již po tisíciletí. O pozitivních účincích jejího kořene na lidské zdraví se tedy ví už od dob starých Inků, už i tito ji záměrně pěstovali právě pro její kořen, v němž se uchovávají veškeré dostupné živiny a jiné důležité látky. Jsou v něm obsaženy sacharidy, bílkoviny, vláknina, minerály, vitamíny, aminokyseliny, stopové prvky, mastné kyseliny, saponiny, třísloviny, alkaloidy, steroly a další látky, které lidem prospívají v mnoha ohledech. A byť může mít i maca nežádoucí účinky, může vyvolat alergickou reakci, je něčím, co bychom si měli v zájmu svého zdraví určitě dopřávat. Třeba v podobě prášku z kořene této rostliny.

button_kupte-zde