Ženšen nebo káva

Ve svém životě máte vždy na vybranou a sami rozhodujete o svém vlastním štěstí. Štěstí je ovšem pojem veskrze relativní a každý si jej představujeme jinak, podle toho, v jaké životní fázi a rozpoložení se nacházíme. Štěstí také souvisí se schopností využívat své tělo a jeho možnosti na maximum, všichni si přejeme, abychom se ráno po probuzení cítili svěží a plni energie a mohli tak realizovat své vlastní záměry.

Není tedy vůbec s podivem, že konzumujeme i stimulační nápoje, zejména ráno či dopoledne nám pomáhají nastartovat a udržet potřebný rytmus potřebný pro vyvíjení pracovních aktivit. Jenže ono je to s těmi stimulanty ošidné. V čem spočívá ona ošidnost různých druhů kávy, černého, bílého a zeleného čaje? Stimulační látkou v těchto nápojích a potravinách je kofein, ve skutečnosti to nejsou stimulanty, ale jedy, rostlinné pesticidy, které umožňují přežití rostlinných druhů v přirozeném prostředí. Tyto látky spolehlivě usmrcují hmyz a v semenech, která koření v půdě, zajišťují, aby v jejich blízkém okolí nevyklíčila jiná rostlinka, co by odebírala např. naklíčenému kávovníku či kakaovníku cenné živiny.

Pro člověka je toxickou dávkou až velmi vysoká koncentrace kofeinu, a tak není možné přivodit smrtelnou otravu několika šálky kávy denně, ale problém spočívá v něčem jiném. Stimulací organismu se totiž zvyšuje hladina stresových hormonů, a pokud tento stav trvá delší dobu, nastává hormonální nerovnováha a vyčerpávají se především nadledvinky a štítná žláza. To má pak neblahý vliv na celou řadu procesů v těle, mimo jiné i na deprese, úzkosti, agresivitu atp.

Chcete-li svému zdraví opravdu prospět a nastartovat své tělo tak, aby přirozeně fungovalo, vyměňte kávu a černý či zelený čaj za adaptogenní bylinky – Ženšen, Ashwagandhu, Rozchodnici růžovou nebo Eleuterokok (sibiřský Ženšen). Ty naopak obnovují přirozenou hormonální rovnováhu a tím navrací tělu jeho přirozenou vitalitu, sílu a anergii, a to bez vedlejších účinků.