Zrak je nejdůležitější lidský smysl

Většina důležitých orgánů v lidském těle je párových, jsou to např. dva jaterní laloky, dvě ledviny, dvě mozkové hemisféry, a mimo jiné i dvě uši a dvě oči. Přijdeme-li o jedno oko, např. v důsledku úrazu, to druhé alespoň zčásti nahradí jeho funkci, ale jsou situace, kdy si nevědomě poškozujeme zrak obou očí současně, a přibližujeme se předčasné slepotě.

Prevence – to je především výživa

Spoléhat se v životě na konzumaci pochutin ve formě polotovarů, sladkostí a přeslazených nápojů a bílého pečiva, znamená urychlit proces stárnutí celého těla včetně zrakových buněk.

Vitamín A – to je asi to první, co vás napadne, a máte pravdu. Karotenoidy byste měli zařazovat do jídelníčku denně, tedy např. mrkev, ale také meruňky, švestky nebo šípky. Ovoce lze konzumovat nejen čerstvé, ale i v sušené podobě nebo v kvalitních sirupech. Perfektní jsou i borůvky s obsahem antokyanů, působícím proti šerosleposti.

Vitamín C – bez „céčka“ by to nešlo, ale pozor, odpusťte si syntetickou kyselinu askorbovou. Opravdu nejlepší zdroj je vždy čerstvé nebo šetrně sušené ovoce a zelenina, šťávy lisované za studena, ale také např. kysané zelí.

Vitamín E – skvělým zdrojem této nepostradatelné látky jsou luštěniny a celozrnné obiloviny, a to hlavně v naklíčené podobě. Mezi nimi bychom mohli vyzdvihnout naklíčenou pšenici špaldu, a pokud zrovna nemáte při ruce klíčky čerstvé, lze je opatřit alespoň pražené, kde je vitamínu E rovněž mnoho.

Omega 3 – výborným zdrojem těchto esenciálních mastných kyselin jsou především vlašské ořechy a lněná semínka či kvalitní lněný, za studena lisovaný olej. „Omega trojky“ potřebujeme i pro správné fungování mozku, cév, srdce a nervové soustavy.

Organická síra – poměrně podceňovaný prvek, ale pro zrak velmi zásadní. Lze jí dodávat v přípravku MSM a z přírodních zdrojů např. ze syrové cibule, česneku, kapusty, zelí a brokolice. Ale pozor – pouze v syrovém stavu.

Význam rakytníku

Velmi kvalitní zdroj provitamínu A a vitamínu C je i rakytník. Obsahuje mimo jiné i látku s názvem „hippophein“, což je alkaloid s velmi dobrými a prokazatelnými účinky proti úzkostem a depresím. Pomáhá vytvářet v těle serotonin – hormon potřebný pro dobrou náladu a rovněž pro správnou funkci imunitního systému.

button_kupte-zde