Arganový olej by u vás doma neměl chybět

Arganový olej pochází z rostliny, která roste pouze v jediné části světa – v africkém Maroku, v chráněné biosférické rezervaci. Argánie je tropický strom, plodící drobná jadérka, která místní domorodci ručně sklízí a šetrně zpracovávají, aby mohli nabídnout světu výjimečný produkt. Má totiž velmi významný vliv na pleť, vlasy, nehty a samozřejmě je vhodný i k přímé konzumaci.

Existují dva druhy

Ten první druh arganového oleje – kosmetický, je více znám i rozšířen po celém světě pro své blahodárné účinky na pokožku i vlasy, ale to neznamená, že jej nelze užívat i jako superpotravinu. Tělo ji dokáže využít i pro jiné buňky, je to skutečně jeden z nejvýživnějších olejů světa, stačí jen malé množství přidávat do zeleninových salátů, ale i tepelně upravených jídel. Velmi chutný je v kombinaci s těstovinami či kuskusem, ale hodí se i na sladké dezerty. Samozřejmě jej lze doporučit pro podporu imunitního systému vždy ráno nebo večer po jedné kávové lžičce nalačno.

Potravinářský BIO arganový olej vykazuje velké množství významného antioxidantu vitamínu E, jenž přispívá k přirozené buněčné imunitě, dále v něm najdete látku s názvem skvalen, která reguluje nežádoucí krevní cholesterol. A mimo jiné i provitamín A (karotenoidy) a převahu zdravých tuků (nenasycených mastných kyselin omega-3, omega-6 a omega-9).

 A co kosmetika?

Arganový olej má opravdu výjimečné schopnosti vyživovat nejen vnitřní buňky, ale i vnější tkáně, které podléhají procesu stárnutí vždy jako první.

Mnohaletá praxe potvrzuje pozitivní vliv na vyhlazování strií a vrásek pokožky celého těla a její velmi účinnou hydrataci. Využívá se i na lámavé nehty, poškozená nehtová lůžka, popraskané paty chodidel, suché loketní a kolenní klouby, vysychající pokožku vlivem častého sprchování v chlorované vodě.

Výtažky z Argánie se používají i pro regeneraci a proti šedivění a vypadávání vlasů, samotný olej je samozřejmě mnohem lepší, než průmyslově vyráběné šampony s arganovým výtažkem. Podstatné je ovšem nakupovat tyto produkty u ověřeného zdroje, čímž zamezíte různým podvodům, kdy některé oleje mohou být pančované a vykazovat odlišné složení.