Červená čočka – lehce stravitelná zásobárna živin

Proč je čočka zdraví prospěšná, věděli již naši předkové, kteří ji považovali za přirozenou součást svého jídelníčku. Tato významná zemědělská plodina se u nás pěstuje stovky let. Velké oblibě se dnes těší odrůda tzv. červené čočky, která se jako loupaná doporučuje lidem, jimž luštěniny způsobují nadýmání a jiné trávicí problémy. Může být také jedním ze základních pokrmů pro vegany a vegetariány, co se z nejrůznějších důvodů vyhýbají konzumaci masa.

101

Snadná příprava bez namáčení

Jistě znáte reklamy na prací prostředky, které vyperou prádlo i bez namáčení. Podobný komfort si můžete dopřát i s loupanou červenou čočkou. Zatímco ostatní luštěniny by se měly máčet minimálně 8 hodin, aby se alespoň zčásti zbavily antinutričních látek, červenou čočku stačí pouze propláchnout vodou a vařit 15 minut na mírném plameni. Solit jí ovšem musíme až ke konci varu, aby neztvrdla.  Obecně má tato luštěnina tendenci tvořit rozvařenou kaši, této vlastnosti využívají mnohé recepty na výrobu kaší, pomazánek a polévek.

Čím je červená čočka zdraví prospěšná?

Především je výborně stravitelná a nenadýmá. Doporučuje se jako dietní pokrm pro nemocné i rekonvalescenty, je vhodná i pro děti a měly by s její konzumací začít lidé, kteří se chtějí stravovat zdravěji a zařazovat luštěniny do svého jídelníčku pravidelně. Přináší celou řadu benefitů od zdravého hubnutí až po dostatečný zdroj rostlinných proteinů, polysacharidů, vitamínů skupiny B, zvláště pak pyridoxinu (vitamínu B6), vitamínu E a vitamínu K. Obsahuje velké množství karotenoidů – prekurzoru vitamínu A, o čemž svědčí její sytě oranžová barva. Je také zdrojem minerálních a stopových prvků, především železa, zinku, hořčíku, vápníku, draslíku, fosforu, mědi a selenu. I přesto, že je loupaná, najdete v ní značné množství vlákniny, proto má nízký glykemický index a k dostatečnému zasycení stačí menší porce.

button_kupte-zde