Chia semínka dodají energii a zlepší trávení

O pozitivních účincích chia semínek na lidské zdraví jistě slyšel každý z nás. V této souvislosti ovšem každého přirozeně napadne, zda existují také nějaké negativní účinky chia semínek. Pojďme se tedy na tuto superpotravinu podívat blíže.

24

Máte rádi chia semínka – víte, co od nich můžete čekat?

Chia semínka se zcela právem řadí mezi tak zvané superpotraviny – to znamená, že přirozeně obsahují velké množství cenných látek pro lidské zdraví.

Konkrétně jmenujme vitamíny (vitamíny B, C a E), minerály (vápník, draslík, železo, zinek, fosfor, hořčík, bór), omega-3 mastné kyseliny, vlákninu, bílkoviny anebo vysoký obsah antioxidantů.

Kde se vzala chia semínka?

Chia jsou semena šalvěje hispánské, která roste v horách Střední Ameriky. „Chia“ znamená „síla“. To proto, že semena šalvěje hispánské dodávala energii již starým Mayům a Aztékům.

A rozhodně se nejedná o žádné nepodložené pověsti. Chia semínka vám opravdu dokážou dodat velké množství energie, což oceníte v mnoha životních situacích, například při sportu. Zbaví vás únavy, podpoří mozkovou činnost, a také skvěle zahání hlad a žízeň.

To proto, že na svůj povrch vážou velké množství vody – tak nás vnitřně hydratují, a zároveň díky vysokému obsahu vlákniny i zasytí.

Navíc mají antioxidanty obsažené v semenech protizánětlivé účinky, nenasycené mastné kyseliny prospívají našemu srdci a nervové soustavě, bílkoviny se hodí pro budování svalové hmoty. A jistě by se našly i další pozitivní účinky na zdraví.

I chia jezte s mírou

Stejně jako jinde, tak i zde platí, že byste chia semínka měli konzumovat s mírou. Žádné nežádoucí účinky chia semínek nejsou známy a mohou si je dovolit i těhotné ženy. Vhodné doporučené množství jsou dvě lžíce semínek denně, tedy zhruba 25 gramů. V případě větší konzumace se mohou objevit vedlejší účinky chia semínek v podobě vlivu na trávení, protože tato semena obsahují velké množství vlákniny.

button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení