Chia semínka dodají energii a zlepší trávení

O pozitivních účincích chia semínek na lidské zdraví jistě slyšel každý z nás. V této souvislosti ovšem každého přirozeně napadne, zda existují také nějaké negativní účinky chia semínek. Pojďme se tedy na tuto superpotravinu podívat blíže.

24

Máte rádi chia semínka – víte, co od nich můžete čekat?

Chia semínka se zcela právem řadí mezi tak zvané superpotraviny – to znamená, že přirozeně obsahují velké množství cenných látek pro lidské zdraví.

Konkrétně jmenujme vitamíny (vitamíny B, C a E), minerály (vápník, draslík, železo, zinek, fosfor, hořčík, bór), omega-3 mastné kyseliny, vlákninu, bílkoviny anebo vysoký obsah antioxidantů.

Kde se vzala chia semínka?

Chia jsou semena šalvěje hispánské, která roste v horách Střední Ameriky. „Chia“ znamená „síla“. To proto, že semena šalvěje hispánské dodávala energii již starým Mayům a Aztékům.

A rozhodně se nejedná o žádné nepodložené pověsti. Chia semínka vám opravdu dokážou dodat velké množství energie, což oceníte v mnoha životních situacích, například při sportu. Zbaví vás únavy, podpoří mozkovou činnost, a také skvěle zahání hlad a žízeň.

To proto, že na svůj povrch vážou velké množství vody – tak nás vnitřně hydratují, a zároveň díky vysokému obsahu vlákniny i zasytí.

Navíc mají antioxidanty obsažené v semenech protizánětlivé účinky, nenasycené mastné kyseliny prospívají našemu srdci a nervové soustavě, bílkoviny se hodí pro budování svalové hmoty. A jistě by se našly i další pozitivní účinky na zdraví.

I chia jezte s mírou

Stejně jako jinde, tak i zde platí, že byste chia semínka měli konzumovat s mírou. Žádné nežádoucí účinky chia semínek nejsou známy a mohou si je dovolit i těhotné ženy. Vhodné doporučené množství jsou dvě lžíce semínek denně, tedy zhruba 25 gramů. V případě větší konzumace se mohou objevit vedlejší účinky chia semínek v podobě vlivu na trávení, protože tato semena obsahují velké množství vlákniny.

button_kupte-zde