Co je to karob

Víte, co je to karob? Říká se mu „svatojánský chléb“ a lidé jej znají již tisíce let. Karob je z nutričního hlediska cennou potravinou. Obsahuje minerály a stopové prvky, v největším zastoupení především vápník, hořčík a draslík, v menším množství pak železo, zinek, chrom, měď, mangan, nikl, molybden a vanad. Najdete v něm také řadu významných polyfenolů (antioxidantů), zdravých tuků, jako je kyselina palmitová, olejová a linoleová, a vitamíny skupiny B.

75

Jeho složení tvoří převážně sacharidy (v průměru zhruba 50 procent), necelých 5 procent proteinů a pouze jedno procento tuku. Obsahuje také vlákninu, zejména lignin a pektin, což jsou složky, které pomáhají trávení a podporují střevní peristaltiku.

Žádný theobromin ani kofein

Výhodou karobu je, že neobsahuje alkaloidy, jako je theobromin a kofein, a lze jím nahradit kakao a čokoládu. V kakaovém prášku se nachází poměrně velké množství těchto povzbuzujících látek a ty nejsou v některých případech příliš žádoucí. Někteří lékaři a výživoví poradci dokonce nedoporučují pít příliš často kakao dětem, a dokonce ani dospělým. Na kofeinu také vzniká svým způsobem závislost a v neúměrných dávkách pak může vyvolat i psychické problémy.

Karob pro zdravé hubnutí

Karobový prášek, z něhož se vyrábí různé dobroty, může nahradit čokoládu a zároveň přispět ke zdravému hubnutí. Obsahuje totiž pouze zanedbatelné množství tuku a je tím pádem méně kalorický. Z karobového prášku mnozí lidé vyrábí i vánoční cukroví, o tom se můžete přesvědčit sami, jestliže budete vyhledávat recepty na karobové pečivo na internetu, a zadáte do vyhledávače frázi „karob, co to je“, nebo „recepty z karobu“. Kromě pečiva jej lze využít i pro dochucování dezertů s ovocem a pro výrobu nápoje ze sojového, obilného, nebo kokosového mléka. Karob je navíc přirozeně sladký, a tak jej není třeba příliš dochucovat řepným nebo třtinovým cukrem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení