Hubnout můžete i s celozrnným kuskusem

Nadváha a obezita patří mezi civilizační choroby a kdybyste zavítali mezi primitivní kmeny, žijící v divoké přírodě, je velmi pravděpodobné, že byste se tu s obézními lidmi vůbec nikde nesetkali. Toto je poměrně přesné a průkazné vodítko chyb a omylů v civilizovaném životním stylu současného lidstva, které by si mělo vzít příklad právě odtud – od lidí z pralesů a stepí.

Jistě, že není nutné oblékat zástěru z lopuchových listů a namísto přípravy pokrmů v kuchyních udržovat otevřený oheň zahradního ohniště a ohřívat vodu na čaj v měděném kotlíku, jde tu spíše o složení stravy jako takové. Primitivní národy se totiž zpravidla stravují mnohem zdravěji.

Jestliže právě vy řešíte problém s kilogramy navíc a chcete se jich zbavit efektivně a pokud možno bez zdravotních následků, pak se na problém zadívejte více do hloubky. A začít můžete tím nejjednodušším – výměnou nevhodných potravin za doporučované.

Kuskus a dieta – každý z vás jistě ví, že s hubnutím pomáhá dostatek zeleniny a ovoce, proto je rozumné zaměřit se hlavně na to problematické – bílou mouku. V regálech obchodů bohužel stále převažují výrobky z bílé mouky, která není celozrnná. Jde o rozemletý vnitřní endosperm a schází v ní jak mnoho živin z vnější slupky, tak i vláknina. A ta je pro shazování nadváhy klíčová. Jestliže tedy chcete zhubnout, nakupujte a vytvářejte produkty z mouky celozrnné. Týká se to i kuskusu, a tak lze jednoznačně na otázku „je kuskus dietní?“ odpovědět, že ano, jestliže je vyroben z celozrnné mouky.

Kuskus je těstovina a lze ji zhotovit jak z mouky bílé, tak i celozrnné. Půjde-li o mouku bílou, na kuskus dietu zapomeňte, protože absence vlákniny se postará o to, že bude kalorická hodnota pokrmu vyšší, a zároveň se jej můžete snadno přejíst, protože vláknina dodává organismu pocit sytosti. Taktéž musíte volit ke kuskusu vhodnou přílohu, tedy například zeleninu, tofu, tempeh, panenský olivový olej, fazolový guláš, pochoutku z cizrny a další suroviny s vyšším obsahem vlákniny a zdravými rostlinnými tuky.