Imunitní systém v popředí zájmu

Všechny živé organismy mají společnou vlastnost bránit své vlastní vnitřní teritorium (prostředí) před vetřelci a nepříznivými vlivy prostředí, jako je smog, fyzická i psychická zátěž a stres. Slouží k tomu velmi propracovaný a důmyslný systém, zvaný „imunita“. Ta je úzce provázána s dalšími systémy v těle, především s lymfatickým systémem, a samozřejmě s dalšími životně důležitými prvky, jako je trávicí systém, krevní oběh, mozek a CNS a další.

Na kvalitě imunitního systému se odrazí fungování v běžném životě a schopnost podávat pracovní výkon a být soběstačný a také prospěšný ostatním. Jak imunitu podpořit, abychom nemuseli trávit spoustu času na lůžku a v ordinacích praktického lékaře?

 Věnujte pozornost výživě – aneb není jídlo, jako jídlo. Jistě si vybavíte předvolební kampaň, kdy se na ulici rozdávaly koblihy. Kobliha nemá s výživou nic společného, je vyrobena z vymleté bílé mouky téměř bez živin, postrádá vlákninu, je příliš tučná, takže vám ve skutečnosti přivodí další zátěž a problémy. Výživa na buněčné úrovni vyžaduje přirozené potravinové zdroje – celozrnné výrobky, zdravé rostlinné tuky a oleje, ořechy, luštěniny, ovoce a zeleninu. Kdyby namísto koblih rozdávali hrst oříšků, sušené ovoce, anebo celozrnné bagety obložené zeleninou, to by bylo něco jiného!

Další významné vlivy – imunitní systém oslabuje nedostatek spánku, přepracování, sedavé zaměstnání a málo pohybu, nedostatek vitamínu D (mnoho času trávíme v uzavřených místnostech, namísto vystavování se slunečním paprskům), vydýchaný vzduch v místnosti (nadbytek oxidu uhličitého), elektrosmog (netermické působení nízkofrekvenčního a vysokofrekvenčního neionizujícího záření na buněčné úrovni tkání, což bylo již před půl stoletím vědecky prokázáno). A na co se docela často zapomíná, jsou mezilidské vztahy. Vřelé a přátelské prostředí posiluje imunitu velmi výrazně, naopak problémy v komunikaci, sobectví, nadřazenost, závist a další negativní projevy oslabují nejen dobré vztahy, ale především imunitu vůči infekčním chorobám.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení