Stres – tichý a nenápadný zabiják

Trend zdravého životního stylu hýbe světem a Česká republika není výjimkou, spíše naopak. Mnozí z nás touží po změně, nemají již zájem o komerční triky, mají s nimi mnohdy neblahé osobní zkušenosti a mohou porovnat, jak na jejich organismus působí kupříkladu běžné cukrovinky a bílé pečivo ze supermarketů ve srovnání s hrstí oříšků a čerstvým ovocem v BIO kvalitě.

Tématem zdravého stravování se zabývá mnoho odborníků a kdo má zájem, veškeré podstatné informace o výživě lze dohledat mimo jiné i na Internetu. Neměli bychom však odsouvat do ústraní stres, samozřejmě víme, že nám škodí, ale stále mnozí z nás zatnou zuby a „nějak to zvládnou“. Dopady stresu na lidské tělo jsou sice zpočátku nenápadné, ale v konečném důsledku mohou být katastrofální.

Pochopitelně je třeba řešit příčinu a eliminovat stresové faktory, ale to není tak jednoduché a je to běh na dlouhou trať. Co však můžeme provést ihned a prakticky bez omezení, je vyrovnání rozkolísané hormonální rovnováhy a posílení nadledvinek, které jsou přetěžovány, v dnešní době až příliš.

Tělo potřebuje vyživit, ne nakopnout

Běžnou zvyklostí mnoha lidí je „dát si kafe“. To nakopne a hned máme více energie, elánu, vydržíme i větší pracovní nápor a zátěž. Konzumace kávy se však dá přirovnat k úvěru – nakoupíme si spoustu krásných věcí, ale ve finále zaplatíme mnohem více – vydáme zbytečně mnoho energie a pak zjistíme, že hodnota těch nakoupených věcí neodpovídá skutečné zaplacené částce i s úroky.

Kofein je alkaloid, v podstatě jed, působí tak, že vyplaví do krve adrenalin, kortizol, noradrenalin, aldosteron a adrenokortikotropin. Zpočátku to funguje, ale pokud takto přetěžujeme nadledvinky delší dobu, resp. takto ještě více podporujeme působení stresu na organismus, dochází k útlumu a vyčerpání, enormní únavě, depresím, oslabení imunity, špatnému trávení, a kam to vede dál, si jistě domyslíte.  

Dopřejte svému tělu místo kofeinu raději adaptogenní regulátory, které hladiny hormonů vyrovnají, tím tělo zharmonizují a umožní mu normálně existovat. Známými a osvědčenými adaptogeny jsou například Ženšen, Eleuterokok (sibiřský Ženšen), Ashwagandha, Rozchodnice růžová a Maca peruánská.