Proč prosperují prodejny zdravé výživy

Internet je skvělé informační médium, bez jehož existence si stěží dokážeme představit současný život. Pomineme-li jeho zneužívání v podobě dezinformací, špionáže, trestné činnosti a mnoha negativních jevů, umožnil nám nakupovat zboží i v prodejnách zdravé výživy.

Lidé chtějí znát pravdu – kdybychom vytvořili statistiku zájmu o zdravou výživu, dobereme se zajímavých výsledků. Jít nazpět časem až do doby „rozvinuté socialistické společnosti“, kdy v obchodech s potravinami bylo velmi obtížné, až přímo nemožné sehnat čerstvé ovoce a zeleninu, a už vůbec ne výrobky z celozrnné mouky. Prodejny zdravé výživy prosperují hlavně díky zvyšujícímu se zájmu o zdravější alternativu jídelníčku, a to díky lepší informovanosti nejen o obsahu výživných složek potravin, ale i o jejich působení na náš organismus.

Civilizační choroby – nemoci, bolest, utrpení, předčasná úmrtí - to vše je důsledkem současné stresující honičky, kterou lze přezdívat „moderní dobou“. Stres je jednou z hlavních příčin civilizačních chorob, a spolu s ním i celá řada výrobků potravinářského průmyslu, který se stále opírá o nevhodné základní suroviny – bílou necelozrnnou mouku, rafinovaný cukr, ztužené tuky a nadbytek živočišných produktů. Vsadit na celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, zeleninu a ovoce, pěstované bez pesticidů a herbicidů a vyživované přirozenými hnojivy – v BIO kvalitě znamená působit jak preventivně, tak i podpořit efektivní léčbu.

Vedlejší účinky léků – „bolí tě hlava, vezmi prášek“, je řešení, které ovšem neodstraní příčinu, ale pouze tlumí projevy organismu, který se nás na něco snaží upozornit. V povědomí veřejnosti je však stále silnější tlak na řešení samotné příčiny potíží, a v mnoha případech problém vzniká v nevhodně poskládaném jídelníčku. Synteticky vyráběné preparáty navíc mívají vedlejší efekt, a proto je lepší volbou hledat pomoc v přírodě – a to jak ve formě výživových doplňků, tak i návratem k přirozenější skladbě stravy.