Jáhly – tip na obohacení bezlepkového jídelníčku

Někteří lidé vůbec nemají tušení, co jsou jáhly. Odpověď na otázku „co to je jáhly“ je však velice jednoduchá – jde o vyloupaná zrníčka prosa, zbavená tvrdé povrchové slupky. Proso se přidává do krmných směsí pro ptactvo, protože je velmi výživné. Pochopitelně prospívá i člověku, a tak jsou jáhly považovány za jednu z významných bezlepkových obilovin. Pěstování prosa má v Evropě mnohaletou tradici, jáhly jsou známy také v Severní Americe a v Asii, kde se tato surovina zpracovává hlavně na mouku. Zajímavé je, že se nejedná přímo o obilovinu, ale je to druh traviny.

77

Největší podíl složení tvoří sacharidy, resp. škroby s dlouhým glukózovým řetězcem, zhruba deset procent proteinů, vláknina, a malé množství tuku. Jáhly mají nízký glykemický index a lze je podávat i diabetikům. Jsou vhodné i pro bezlepkovou dietu a pro osoby trpící alergií na pšenici. Jsou doporučovány spolu s rýží jako vhodná potravina pro dietu při chorobách trávicího ústrojí – žaludku a tenkého a tlustého střeva, protože jsou lehce stravitelné a zároveň výživné.

Vysoká nutriční hodnota jáhel je také dána obsahem minerálů, vitamínů a fytosterolů – rostlinných antioxidantů. Najdete v nich vyvážený poměr vápníku a hořčíku, fosfor, draslík, mangan, vitamíny B1 – B6, vitamín K, vitamín E.

Na sladko i na slano

Z jáhel lze připravit velmi chutné dezerty s čerstvým nakrájeným ovocem, dochucené mletými oříšky. Mohou mít podobu nákypu, kaše, placek, mohou vytvořit základ polévek se zeleninou a houbami, anebo rizota. Jejich výhodou je neutrální chuť a tím pádem velká variabilita, co se týče skladby pokrmů, ostatně, prokazují to stovky různých receptů na internetu prokládané recenzemi a zkušenostmi strávníků.

Příprava samotných jáhel je velmi jednoduchá, stačí je v poměru dvou až tří dílů vody na jeden objemový díl jáhel pozvolna vařit na mírném plameni pod pokličkou, dokud se většina tekutiny nevyvaří, což je přibližně 20 minut.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení