Jáhly jsou lehce stravitelná a výživná superpotravina

Naši předkové sice neměli technické vymoženosti, ale o to více využívali svou intuici a darů přírody v podobě přirozených potravin. Mezi nimi bychom našli i superpotraviny, které se v běhu času z našeho jídelníčku vytratily, a dnes se opět dostávají do popředí zájmu.

78

Zapomenuté jáhly

Jáhly řadíme mezi obiloviny, a to velmi prospěšné, snadno stravitelné a vhodné i pro dietu při mnoha onemocněních, včetně redukční. Snadno se připravují, není nutné je namáčet a působí blahodárně na trávicí trakt. Lze je připravit na sladko jako dezert s ovocem, oříšky, oslazený medem, anebo jako přílohu k luštěninám, zeleninovým salátům a masitým pokrmům.

Jáhly jsou vyloupaná semínka prosa, která v sobě ukrývají přírodní bohatství ve formě minerálů a stopových prvků – vápník, křemík, hořčík, železo, selen, měď, fosfor, zinek, mangan a draslík. Obsahují převážně složité cukry – sacharidy s dlouhým řetězcem glukózy, které se pomalu štěpí a vstřebávají do krevního oběhu. Svůj význam mají i lehce stravitelné proteiny a vláknina, napomáhající trávicímu procesu a střevní peristaltice.

Semena prosa jsou velmi dobře stravitelná a vhodná, podobně jako rýže, pro choroby trávicího traktu. Mají velmi nízký glykemický index a jsou bezlepková, proto jsou ideální potravinou pro osoby přecitlivělé na obilný lepek a také pro diabetiky. Jáhly spolu s rýží si oblíbili zejména sportovci, a to včetně silových disciplín, kteří touto formou doplní po tréninku energii a zároveň dodají potřebné bílkoviny.

Proces vaření trvá pouhých 20 minut, vaří se v mírně osolené vodě v poměru na jeden díl jáhel dva díly vody. Před vařením se doporučuje spařit je vroucí vodou, tím máte jistotu, že nebudou hořké. Uvařenou obilovinu pak můžete využít na slané i sladké pokrmy, např. dezerty, kaše, koláče, karbanátky, nákypy. Mohou posloužit jako příloha k masitým i bezmasým jídlům, případně jako zavářka do polévky.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení