Jak jíst zdravě?

Mnozí z nás touží naprosto jednoznačně po dlouhověkosti. Nevíme přece, co nás čeká po smrti, pokud nás po smrti ještě vůbec něco čeká, a tak bychom se rádi udrželi při pozemském životě, ve kterém už víme, jak to chodí, a máme tak do určité míry své jisté. Chceme žít dlouho, a to pochopitelně bez zbytečného trápení. Tedy v dobrém zdravotním stavu. Ovšem je jasné, že byť jsme v kvalitě svého života do jisté míry ovlivněni i geneticky, záleží značnou měrou i na tom, jaký je náš životní styl. A v tomto ohledu obvykle chybujeme. Dopouštíme se nevědomky i vědomě toho, co nám zrovna neprospívá, ba i toho, co nám škodí. A pak máme to, co máme.

Víme o tom, že nám škodí alkohol, kouření či drogy. Ale přesto mnohdy pijeme, kouříme a nemalá část z nás i fetuje nebo aspoň užívá léky v nepřiměřeném množství a často zbytečně. A když ignorujeme tyto naprosto známé skutečnosti, není nic divného na tom, že chybujeme i v otázkách stravování se.

My lidé jsme prostě schopni sníst ledacos. I to, co nám určitě neprospívá. A i kdyby nás odborníci stokrát upozorňovali na to, že nám škodí přemíra tuku, cukru, soli nebo různých aditiv a měli bychom požívat více vitamínů a vlákniny, ignorujeme ony dobré rady. Protože nám to zdravé nechutná tak jako to nezdravé, případně je to nezdravé cenově přijatelnější. A pak se divíme, když se naše tělesná schránka začne vzpouzet a my musíme vysedávat různě po doktorech.

A když nás někdo na naše nedostatky upozorní, pak máme po ruce hned celou řadu výmluv. Třeba že není vlastně jasné, co je zdravé, nebo že sice víme o prospěšnosti ovoce a zeleniny, ale když vidíme, v jakém stavu je to, co se nabízí v našich supermarketech, pochybujeme u toho o prospěšnosti. Protože je to někdy i plesnivé nebo nahnilé, a kdo ví, jakou chemií to bylo ošetřené a mezi jakou havětí se to skladovalo.

Ale to jsou jen výmluvy. Existuje přece i e-shop, kde se nabízí jenom kvalitní a zdravá strava. A stačí ho znát, abychom věděli, co je dobré jíst, a také si to tu pořídili.