Jak přispívá strava v boji proti chronickému stresu

Chronický stres nás doslova okrádá o zásobu sil, o cenné živiny přijaté na talíři, ovšem pokud na tom talíři máme pouze pochutiny typu stimulantů a chuťovek, rychlého občerstvení, konzervovaných a smažených jídel, budete stresové odezvy vašeho organismu spíše podporovat, než se jich zbavovat.                                                                                                                                                                                                              

Budete-li studovat vliv stravy na lidský organismus, ve většině zdrojů se dočtete, jak významné je kalorické složení, podíl minerálů, vitamínů, proteinů, složitých sacharidů, vlákniny a dalších jednotlivých složek, ovšem ne vždy je lidem připomínána energie živých enzymů a tzv. RAW strava. Většina výživových odborníků se shodne na tom, že by měla být strava vyvážená, tedy jak s podílem vařených jídel, tak i syrových zeleninových salátů a klíčků, ovocných koktejlů či čerstvého ovoce. Doporučuje se i malý podíl kvašené zeleniny a pikantních pokrmů. Tradiční čínská medicína to popisuje např. elementy chutí, které bychom denně měli na talíři přijímat, tedy sladkou, slanou, hořkou, kyselou a pálivou (pikantní).  

Bez pohybu to nepůjde

Chcete-li zůstat fit a čelit chronickému stresu úspěšně, kromě stravy musíte věnovat pozornost i pohybu. Sedavá zaměstnání svádí k lenosti a napomáhá tomu i mnoho mechanizace v manuální pracovní činnosti. Dříve lidé více chodili pěšky a spálili pohybem více kalorií a díky tomu byli také v lepší kondici, než jejich současní věkoví vrstevníci.

Mějte vaše myšlenky pod kontrolou

Chronický stres si mnoho lidí vyvolává samo vlastními negativními myšlenkami. Prvním krokem k úspěchu je uvědomění tohoto faktu a srovnání myšlenek v hlavě, aby nebyly destruktivní a sebedestruktivní, ale naopak přispívaly k osobní pohodě a také k dobrým mezilidským vztahům. Pamatujte také na to, že čím pozitivnější energii budete vyzařovat, tím více také budete pozitivně smýšlející lidi k sobě přitahovat, aneb dle starého známého přísloví „Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá“.