Jak prospívá kurkuma lidskému zdraví

Většina z nás zná kurkumu jako velice příjemné a chutné koření sytě žluté barvy, které se používá buď samostatně, anebo je hlavní složkou kari koření. Kurkuma je prášek ze sušeného oddenku kurkumovníku dlouhého /Curcuma longa/, což je rostlina příbuzná zázvoru. Kurkumu můžete vyzkoušet v kuchyni i v čerstvé formě – používá se oloupaná a přidává se do nakládané zeleniny, anebo do pikantních chuťovek.

Kurkuma obsahuje především kurkumin, éterické oleje a pryskyřice.

V kuchyni se ve velké míře používá v celé jihovýchodní Asii. Do určité míry nahrazuje velice vzácný a drahý šafrán. V těchto končinách se pije i takzvaný „zlatý nápoj“, což je kurkuma, kardamon, zázvor a chilli v teplém nebo studeném rostlinném mléku.

Ve východní tradiční medicíně a léčitelství se kurkuma používá při poruchách zažívacího traktu, při kolikách, při obtížích jater, ledvin, a žlučníku. Může snižovat poporodní a menstruační bolesti. Zevně se aplikuje coby dezinfekční roztok na různá kožní poranění, na vředy i lišeje. U nás je i součástí některých léků, například Cholagolu, což je lék, podporující tvorbu žluči.

Kurkuma zdraví

A protože – kromě kuchyně – přináší kurkuma prospěch i našemu zdraví, používá se jako podpůrný prostředek při léčbě některých chorob.

  • Má protizánětlivé (zejména u akutních zánětů) a antioxidační účinky.
  • Posiluje imunitní systém.
  • Podporuje mozkové kognitivní funkce, obzvláště u starších osob.
  • Snižuje hladinu cholesterolu.
  • Podporuje cévní a kardiovaskulární systémy.
  • Kurkuma patří k přírodním antibiotikům a má antibakteriální a antitivirové účinky.
  • Studie Richarda S. Isaacsona z roku 2018 ukazuje, že, cituji: „ kurkumin ve formě nanočástic (Theracumin)“ může pomoci při léčbě Alzheimerovy choroby.

Při problémech s početím a v těhotenství by ženy kurkumu konzumovat neměly.

Kurkumu však nemusíte konzumovat jen jako koření, přidávané do jídla. Na trhu najdete i  kapsle, které můžete užívat jako potravinový doplněk.

button_kupte-zde