Jak vypěstovat výživné rostlinky v systému microgreens

Znáte microgreens? Jestliže k vám dosud tento světový hit ještě nedorazil, pak krátce na vysvětlenou, že se jedná o systém pěstování rostlin v domácích (pokojových) podmínkách ze semen, ve speciálních miskách či květináčích. Rostlinky vám rostou přímo před očima třeba na okenním parapetu a nevyžadují žádnou speciální péči.

Microgreens se liší od nakličování semen, a to tím, že při nakličování sklízíte jen pár centimetrů dlouhé klíčky a jíte je i se semeny, zatímco u microgreens rostlinky z klíčků povyrostou a vy je získáváte odstřižením od klíčků. Můžete si tak vypěstovat například deset centimetrů vysokou brokolici, která vám dodá více živin, včetně chlorofylu, než samotné naklíčené brokolicové semínko.

Tento způsob pěstování rostlin ze semen je velice jednoduchý, skýtá však jednu nevýhodu. Déle rostoucí rostlinky již potřebují dodávat živiny, a to není jen tak.

Jakmile začne proces klíčení, nová rostlinka si živiny odebírá ze semene a postačí dodávat pouze vhodnou vlhkost a udržovat okolní, nejlépe pokojovou teplotu. K naklíčení nepotřebujete zpočátku ani denní světlo, rostlinky vzejdou i za tmy. Po uplynutí několika dnů však rostlina potřebuje k tvorbě chlorofylu sluneční (nebo alespoň umělé plnospektrální) světlo a dále pak microgreens substrát.

Substrátem se v tomto případě mohou stát tři možnosti.

Za prvé speciální gel, co sice není určen pro konzumaci, ale rostlinky vyživuje.

Za druhé do vody, která se nachází ve spodní misce, kam prorůstají kořínky rostlin skrze perlan - netkanou textilii z viskózy. Do vody musíte přidávat vhodná hnojiva, ale nesmíte rostliny přehnojit. Výhodu mají ti, co doma provozují akvárium a každý týden mění v akváriu vodu, takže tu odstátou, obohacenou optimálním poměrem živin, lze použít jako náhradu pěstebního substrátu.

Za třetí pěstebním substrátem, který je upraven tak, aby měly rostlinky živiny v ideálním množství po dobu pouhých několika dnů. U takového substrátu nehrozí přehnojení a máte pak k dispozici velmi zdravou a výživnou živou zelenou rostlinku.