Kajenský pepř vám rozproudí krev v těle

Žádný milovník ostrých jídel by ve své kuchyni rozhodně neměl postrádat kajenský pepř. Ten má sice s pepřem společnou pouze svou pálivost, nicméně tím na své atraktivitě rozhodně netratí – ba naopak, pálivé papričky Cayenne svou chutí pepř směle předčí.

50

Záměna pojmenování papriky za pepř se datuje do hluboké minulosti, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku. Do té doby byla paprika světu zcela neznámá a spolu s ní samozřejmě i odrůda chilli papriček (Capsicum frutescens), která pochází ze střední a jižní Ameriky, a která je nyní pojmenována jako kajenský pepř. V té době lidé v Evropě znali jediné pálivé koření, kterým byl právě pepř, takže tuto chilli papričku pojmenovali podle její pálivosti a města Cayenne ve Francouzské Guyaně, odkud produkce pocházela.

V současnosti se tyto papričky pěstují jak v Americe, tak v Asii, neboť ke svému kvalitnímu dozrání potřebují dlouhé teplé období, jaké jim nabízí tropické klima.

Ať už se kajenský pepř jmenuje jakkoli, doma vám skvěle poslouží – a to nejen jako pikantní přísada jídel, ale také jako zdroj zdraví z přírody.

Hlavní účinnou látkou těchto chilli papriček je kapsaicin, což je složka, která této zelenině dodává typickou pálivou chuť. A právě ona dokáže významně rozproudit metabolismus, zrychlit krevní oběh, uvolňovat hleny, snižovat bolest, a také ničit bakterie. Není proto divu, že se s úspěchem používá při redukčních dietách, při srdeční arytmii anebo při léčbě otrav z potravin. V lidové medicíně se doporučuje i proti omrzlinám či k zástavě krvácení z ran.

V každém případě, ať už si kajenský pepř budete dopřávat kvůli jeho chuti anebo pro zdraví, měli byste být obezřetní při jeho užívání. Kvůli výrazné ostré chuti, která směle předčí obyčejnou pálivou papriku i pepř je na místě obezřetnost při dávkování kajenského pepře. Na talíř byste si ho měli dopřát jen tolik, kolik bez potíží snesete.

button_kupte-zde