Káva napomáhá v procesu hubnutí, ale sama o sobě nadváhu nevyřeší

Káva a hubnutí, jde to vůbec dohromady? Ano, jde, a v docela zajímavém sledu.

Kdo chce docílit ideální tělesné váhy, měl by začít v první řadě u životosprávy. Přestat s konzumací sladkostí, bílého pečiva, těstovin z bílé mouky a také tučných masitých výrobků a uzenin a měl by do stravy zařadit více ovoce a zeleniny, luštěnin a celozrnných obilovin.

Kromě změny stravy bude nutné začít cvičit, více se hýbat – chodit častěji pěšky, provozovat turistické výlety, nejezdit výtahem a vyšlapávat schody, skákat na trampolíně, jezdit na kole a plavat. Bude zkrátka zapotřebí snížit v jídle příjem kalorií a zároveň zvýšit kalorický výdej, a to tak, abyste nehladověli. O příjemný pocit zasycení se postará především vláknina v celozrnných potravinách (včetně ovoce a zeleniny) a také káva.

Kofein a metabolismus

Kofein obsažený v kávě nebo v černém a zeleném čaji zrychluje metabolismus. Konkrétně to znamená, že přibližně až o deset procent urychlíte oxidaci (spalování) tukové tkáně přeměnou energie na produkci tělesného tepla. Tento proces však považujte pouze za podpůrný, nikoli samočinný, že byste se posadili do křesla, dopřáli si vepřový řízek s bramborovými kroketami a vypili tři šálky kávy v domnění, že za vás kofein bude shazovat kila. Takto to opravdu nefunguje.

Kofein je pouze jako pomocník a tu hlavní práci musíte odvést vy sami.

Kofein a cvičení

Někteří pravidelní konzumenti kávy vám potvrdí, že pije-li se káva v dobrém psychickém rozpoložení, je to vhodný stimulant pro svalovou práci a tvůrčí činnost. Jinými slovy, povzbudí vás k činorodosti i ke cvičení a to se může hodit i ve chvíli, kdy chcete shodit nějaké to kilo navíc. S kávou zvládnete i obtížnější silové cviky, například s nakládacími činkami, takže zároveň zvětšíte svalový objem a budete atraktivnější i pro opačné pohlaví, což platí nejen pro muže, ale i pro ženy.

Pozor na stres – buďte však velmi opatrní na konzumaci kávy při stresu. Velkou chybu dělají lidé, co se domnívají, že je káva uklidní. Bude to přesně naopak, protože kofein stimuluje i nadledvinky k produkci adrenalinu, takže se vám stres spíše prohloubí, než abyste se uklidnili. Jestliže se potřebujete zklidnit a vyrovnat emoce, dopřejte si tentokrát kávu čekankovou, například osvědčenou Meltu, anebo zkuste sáhnout po Ashwagandě nebo bylince Shatavari či Brahmi. Kávu s kofeinem si dejte teprve pak, až budete klidní a vyrovnaní.