Moudří lidé zařazují pohanku do jídelníčku pravidelně

Kdo z vás ještě pamatuje éru socialismu, možná si vybaví, jak problematické, ba přímo nemožné bylo opatřit zdraví prospěšné potraviny, například z kategorie obilovin. Tehdy bývalo zvykem nakupovat v samoobsluhách či v obchodech se smíšeným zbožím pouze rohlíky, housky a veky z bílé pšeničné mouky a chléb z mouky žitné. Celozrnné pečivo se tehdy v podstatě vůbec nevyrábělo, protože mechanismus trhu nebyl vázán poptávkou, ale plánem zasytit obyvatelstvo kvantitou nikoli s ohledem na kvalitu.

Když se nad tím zamyslíte, byla to docela šílená doba, protože pravidelná konzumace pekárenských výrobků byla jedním z nejsilnějších faktorů, které způsobovaly rozvoj civilizačních chorob a snížení kvality života. Buďme rádi, že je tato doba nenávratně pryč, a že máme možnost vzít stravování plně do vlastních rukou. A kdo chce nadále holdovat nezdravým pokrmům, má na to plné právo a navíc má možnost kdykoli svůj názor změnit.

Proč nakupovat pohanku

V sortimentu prodejen zdravé výživy se objevuje již pravidelně a poměrně dlouhou dobu pohanka. Je to velice svérázná (pseudo) obilovina jak svým vzhledem, tak i složením a účinky na lidský organismus. A pohanka a zdraví?

Odkyseluje a posiluje – pohanku bychom vám mohli doporučit pro zlepšení fyzické kondice a psychické odolnosti. Obsahuje látky, s nimiž si tělo lépe poradí v případě překyselení, vzniklého na základě nesprávné výživy či stresu. Bezlepková pohanka je spolu s amarantem a quinoou v tomto směru skutečný přeborník.

Udržuje v chodu cévní systém – pohanka patří k nejúčinnějším potravinám pro podporu přirozené regenerace buněk cévního systému a srdečního svalu. Moudří lidé to ví a pochutnávají si na ní pravidelně, alespoň jednou či dvakrát do týdne. Je to dáno vyšším obsahem rutinu.

Možná, že vám nebude chutnat – toto je snad jediná problematická vlastnost, která některé strávníky od pohanky odrazuje. Jestliže si ale na velmi zvláštní chuť zvyknete a budete ji vhodně kombinovat s aromatičtějšími potravinami, například s česnekem, bude vám tento zázrak přírody nápomocný třeba až do konce života.