Křemelina, její původ a využití

Přírodní a dostupný doplněk stravy

Pokud je vám tento výraz cizí, asi nevíte, co je křemelina a k čemu ji můžete využít. Jde o 100% přírodní bílý až šedobílý prášek, který je tvořený zkamenělými schránkami rozsivek, což jsou jednobuněčné řasy.

Křemelina má mnoho využití jak v domácnostech, tak v průmyslu. Používá se jako filtrační materiál, přidává se do jemných brusných přípravků. Je také přísadou některých matných nátěrů a zvyšuje absorbování kočičího steliva. Má také překvapivě využití při výrobě dynamitu jako stabilizační složka a dává se do substrátu pro bonsaje.

Tradiční použití

Lidé z venkova tento prášek už léta využívají k odčervení dobytka a dávají ho jako podestýlku slepicím kvůli parazitům v peří. Křemelina našla použití i u zahrádkářů, kteří ji dávají do záhonů proti slimákům. Zemědělci ji hojně využívají pro hubení hmyzu při skladování zrna.

Vliv na lidské zdraví

Křemelinu začali využívat i lidé pro své zdraví. Je to velice dobrý zdroj rostlinného křemíku. Ten lidský organismus potřebuje a v běžné stravě ho nemáme dost. Je velice důležitý pro vstřebávání a uložení vápníku v kostech. Křemík je nezbytný pro celou řadu procesů probíhajících v těle. Tvoří základ pro tvorbu svalové tkáně. Kromě zdravých kostí ho potřebujeme i pro zdravé a krásné vlasy, zdravou, pevnou a pružnou kůži a nehty. Dostatek křemíku ovlivňuje i zpomalení stárnutí kůže, lépe se hojí různé rány a odřeniny.

Jde také o velmi účinný antioxidant, s jehož pomocí se posiluje imunitní systém. Správné množství křemíku se doporučuje i ženám v menopauze.

S přibývajícím věkem je důležité věnovat pozornost tlustému střevu. Správnou péčí a životosprávou se lze vyhnout mnoha nepříjemným a nebezpečným onemocněním. Přitom není potřeba hledat žádné složité a drahé preparáty, potravinářská křemelina se postará jak o detoxikaci organismu, tak o vyčištění střev. Lidé spojují užívání křemeliny i se zlepšením fyzické kondice. To je dáno tím, že pročištěný organismus lépe absorbuje živiny ze stravy.

Při užívání křemeliny ráno dochází k omezení chuti k jídlu po celý den. To je pro případné problémy s nadváhou jeden ze způsobů, jak se přebytečných kilogramů zbavit.

button_kupte-zde