Výrazně žlutý prášek

Určitě se v každé kuchyni nalezne mezi různými druhy koření žlutý prášek, který poměrně dost silně barví. Jedná se o kurkumu, která dodá pokrmu jistou specifickou chuť, ale navíc je ještě velmi přínosná pro naše zdraví. Když si k ní člověk přivoní, tak rázem ucítí takovou kořenitou vůni, že rozhodně si toto koření nemůže s ničím jiným splést. Samozřejmě podle barvy se pozná ihned, protože takové zbarvení také hned tak nenajdete.

Co je kurkuma, že má takové vlastnosti a kde se vzala?

  • Je to jedinečné koření, které je známé již po mnoha let.
  • Pochází z jižní Asie, proto se převážně dává do receptů z tamní kuchyně. Nicméně oblibu si již získala i u nás.
  • Působí rovněž jako přírodní barvivo, kterým se dají skvěle dobarvit různé pokrmy a v některých kuchyních neváhají jí použít i k dobarvení moučníků, přirozeně v odpovídající míře.
  • Kdo zná kari koření, tak se s ní již setkal, je totiž jeho součástí.
  • Nicméně se používá i v doplňcích zdravé výživy, což není divu, protože svým způsobem velmi příznivě ovlivňuje zdravotní stav.
  • Nejdůležitější je kurkumin, který má vynikající protizánětlivé účinky a v podstatě se jedná o silný antioxidant.
  • Dokonce je i součástí péče o pleť. Indické ženy si například vodou, která obsahuje kurkumu, ráno omývají obličej. Získají nejen zlatavou barvičku, ale rovněž ochranu před akné.

Jedinečné latte

Každého zřejmě ihned napadne káva, která je velmi lahodná a převyšuje v ní mléko. Tak ani zde není nikdo daleko od pravdy, jen s tím rozdílem, že se zde nepoužívá káva, ale směs koření, které obsahuje kurkumu. Tento nápoj, který povzbudí organismus a pěkně prohřeje tělo, byl inspirován ajurvédskou medicínou. Součástí celé směsi je dále černý pepř, zázvor a skořice.

Kurkuma má mnoho další podob, takže se nemusí konzumovat pouze v podobě prášku, ale jsou k dispozici i tobolky, které se snadno zapijí tekutinou a tělo tak získá rovněž zdraví prospěšné látky.

button_kupte-zde