Kurkuma nejen barví, ale také uzdravuje

Máte doma kurkumu? Pokud ji doposud nepoužíváte jako samostatné koření, pak ji doma jistě máte v podobě kari – oblíbené kořenící směsi. Právě kurkuma jí propůjčuje její typickou zářivě žlutou barvu.

40

Kurkuma se vyrábí mletím sušených oddenků kurkumovníku dlouhého. Na tuto rostlinu můžete narazit nejen v jejím přirozeném areálu výskytu v jižní Asii, ale klidně i v květinářství. Kurkuma se běžně pěstuje jako dekorativní pokojová rostlina a pro její krásné květy se nezřídka váže i do kytic.

Z toho vyplývá, že pokud máte zájem o kurkumu, tak si ji můžete nejen koupit v kamenných obchodech anebo na internetu, ale také si ji můžete vypěstovat sami doma.

Proč by vás kurkuma měla zajímat?

To hlavní, co je na kurkumě zajímavé, není jen její kořenitě zemitá vůně a mírně štiplavá chuť, která zlepší chuťové vlastnosti vašich pokrmů, ale také její léčivé účinky.

Léčivé účinky kurkumy si tak můžete vychutnat hned dvakrát – když si výborně pochutnáte na jídlech okořeněných kurkumou, jako jsou ryby, kuřecí maso, rýže, luštěniny anebo omáčky, zároveň prospějete svému zdraví.

Kurkuma podporuje trávení, kardiovaskulární systém i imunitu člověka. Má protizánětlivé účinky, a to platí jak při vnitřním, tak při zevním užití.

Kurkuma podtrhne vaši krásu

S kurkumou můžete zvýraznit svou krásu. Účinky kurkumy se totiž zdaleka neomezují jen na její vnitřní užití. I jako pleťová maska anebo zábal na vlasy udělá divy. Léčí drobné záněty a poranění pokožky, takže vás zbaví akné, ekzémů i nadprodukce kožního mazu. Pleť rozzáří.

Pokožku vlasů zbavuje lupů a posiluje vlasové kořínky, takže zabraňuje nadměrnému vypadávání vlasů. Navíc si s ní svou hřívu můžete i přirozeně obarvit.

A ač je to k nevíře, tak intenzivně dožluta barvící kurkuma dokáže vybělit vaše zuby tak, že vám to každý bude závidět. I proto, že vás kurkuma zbaví nepříjemných zánětů dásní.

button_kupte-zde