Maca peruánská je oblíbený potravinový doplněk ve zdravém životním stylu

Původ rostliny

Maca peruánská patří do široké rodiny nám známých druhů zeleniny, jako je brokolice, zelí nebo růžičková kapusta. Její blahodárné účinky se staly zdrojem mnoha odborných výzkumů.

Maca je původem z horských oblastí Peru, kde roste ve výšce přibližně 3-4 tisíce metrů nad mořem. I v těchto extrémních a nehostinných přírodních podmínkách je schopná odolávat a bez problémů přežívat. Historické informace o Mace a její kultivaci v této zeměpisné oblasti, lze vysledovat až do data 1600 let před n.l. Používanou částí rostliny je její hlízovitý kořen, který díky své vysoké nutriční hodnotě vždy představoval a představuje část denní stravy pro lidi i zvířata v oblastech, kde maca roste.

Maca účinky kořene této rostliny

Tato rostlina byla vždy konzumována starými peruánskými populacemi, Inky. Podle své barvy se jí říkalo „zlato Inků“ a byla vyhrazena zejména pro válečníky a kněze.

Rostlina se dostala do Evropy po dobytí Peru Španělskem a okamžitě si zasloužila zvláštní pozornost pro své účinky týkající se mužské a ženské plodnosti a pro její afrodiziakální vlastnosti.

Teprve v 60. a 70. letech byly prováděny důkladné studie, zejména v Americe, prováděné lékaři a gynekology za účelem ověření a potvrzení jejich vlastností.

Maca je bohatá na uhlohydráty, bílkoviny, vlákninu, vitamíny a minerální soli, ale má nízký obsah tuku (mezi kterými převažují nejpřínosnější mastné kyseliny). Zvláště zajímavý je podíl esenciálních aminokyselin a nenasycených mastných kyselin (linolová).

Mezi přítomnými přírodními látkami jsou také látky, které zajímají vědce pro svou schopnost protinádorové aktivity a alkaloidy ovlivňující plodnost.

Formy zpracování a využití

Kořen této rostliny lze použít čerstvý, v typických pokrmech a nápojích, ale také sušený. Nejmodernější formou jsou tobolky nebo tablety získané ze suchého extraktu.

Maca je bohatá na sacharidy a bílkoviny. Pro tyto vlastnosti je nyní uznávaná a doporučovaná pro sportovce.

Vědci také zjistili, že kořen obsahuje látky, které působí na duševní jasnost, paměť a mozkovou činnost. Protože tyto vlastnosti nejsou spojené s přítomností kofeinu, lze její použití doporučit také dětem a oslabeným starším lidem, stejně jako lidem, kteří z intelektuálního hlediska vykonávají zvláště náročnou činnost.

Afrodiziakální účinky a léčba mužské impotence 

Řada odborníků i konzumentů uvádí pozitivní účinky na sexuální život obou pohlaví, zejména s důrazem na zvýšení libida a zlepšení sexuální výkonnosti. Navíc se v lidovém léčitelství používá při léčbě mužských problémů s erekcí.