Malinká, ale šikovná

V první řadě by bylo dobré je vůbec představit, ačkoliv se jedná o tak známá semínka, že to asi není zapotřebí. Jsou malá, černá a moc šikovná. Navíc na jídelníčku nejsou žádnou novinkou, naopak již po celá tisíciletí jsou semínka šalvěje hispánská známou pochutinou. Dokonce se používala i jako platidlo, což bylo v době Aztéků zcela hodnotná měna. Šalvěj není sice žádný drobeček, protože dorůstá do výše necelého metru, ale právě její květy jsou cenné a v době odkvětu vydávají ten nejcennější poklad. Semínka jsou sice malinká, ale jakmile se jim dodá dostatek vody, poté začnou divočit a dokonce se umí až dvanáctkrát zvětšit. Je pravdou, že kdo to zkusil, tak se setkal ještě s gelovou hmotou. A díky ní mají nápoje unikátní strukturu.

Pudink a další pochutiny

Semínka se používají do různých nápojů, ale rovněž se z nich dají vyrobit skvělé pudinky. Přidávají se do moučníků, chleba nebo dokonce džemů. Možností je skutečně mnoho a dokonce je někdo používá jako pojivo místo vajíček. V kombinaci s ovocem skvěle chutnají. Velkou oblibu nachází přímo u sportovců a jedním z důvodů, proč tomu tak je, že jsou perfektním zdrojem energie a neobsahují téměř žádné sacharidy. Mimochodem, jsou ideální pro někoho, kdo trpí nedostatkem vápníku.

Mají vůbec chia semínka vedlejší účinky a negativní účinky?  Je pravdou, že žádná mince nemá jen jednu stranu a tak i když v tomto případě se jedná o superpotravinu, tak je třeba se podívat i na druhou stranu. Nežádoucích účinků není tolik, jako všech kladů. Ale rozhodně se nehodí pro každého.

  • Ten, kdo je nemocný s vysokým tlakem, tak by se jim měl vyhnout.
  • Nejsou vhodná ani pro lidi, kteří trpí cukrovkou.
  • Obsahují poměrně velké množství vlákniny a tak je třeba dodržovat nějaký řád a příliš mnoho jich pokud možno nekonzumovat. To by mohlo způsobit problémy s trávením.
  • Na pozoru by se měli mít i osoby, u nichž se projevila alergie.

Samozřejmě je ale mnohonásobně důvodů, proč konzumovat tyto malinká semínka nabitá přírodním zdravím.

button_kupte-zde