Měli bychom jíst lépe

Stravovat se dá samozřejmě různě. Mimo jiné třeba i kvalitně nebo nekvalitně. Přičemž to v našich končinách závisí jenom na nás. Jistě, i mezi sebou máme sociálně slabé lidi, kteří si nemohou moc vybírat a musí jíst to, co je, ale máme-li na výběr, přece jenom bychom měli preferovat spíše kvalitu. A to nejen proto, abychom se mohli pyšnit tím, jak dobře jíme, ale hlavně proto, že pro nás nejsou všechny potraviny stejně přínosné.

Jak je dávno dobře známo, jsou jídla, která podporují naše zdraví, stejně jako ta, která nám zdravotně škodí. A to je jednoznačný signál, že si máme vybírat zdravou stravu. Přece si nebudeme dobrovolně ničit zdraví, pokud tak nemusíme činit!

Ale je faktem, že i když víme o tom, co je pro nás přínosné, často si nevybíráme svou stravu správně. Namísto zdravé, čerstvé nebo jen minimálně upravované stravy plné kvalitních živit, vitamínů, minerálů a vlákniny, si vybíráme v mnoha případech automaticky spíše to přehnaně tučné a sladké, co obsahuje i kdejakou chemii. A proč to děláme? Důvodů si dokážeme vymyslet dost, ale ve skutečnosti je za tím vesměs jedině lhostejnost. Zpracované a jinak nevhodné potraviny jsou totiž upravené tak, aby nám chutnaly, a my je tak automaticky preferujeme před tím prospěšným. A že takové nevhodné potraviny škodí našemu zdraví? Ale jděte! Snědli jsme toho přece už tolik a nikdy se nic nestalo!

Ale to je omyl. I když negativní vliv nezdravé stravy nemusíme dlouho pociťovat, je tu. Jen se to naše zdraví zhoršuje postupně, takže to nejednou dlouho neregistrujeme. A když to pocítíme, je obvykle už dost pozdě.

A když se nám naše tělesná schránka pokazí, můžeme už jenom závidět těm, kteří se zdravě stravovali a unikli tak neblahým vlivům škodlivin.

A proč bychom měli jednoho dne těm zdravě žijícím závidět? Nakupujme v e-shopu se zdravou stravou, a i my na tom budeme lépe.