Stravování je jen na nás

Kdybych se vás zeptal na to, co se považuje za zdravou stravu, dokázali byste mi určitě uvést celou řadu příkladů. A kdybych vám jmenoval jednotlivé poživatiny, jsem si skoro jist, že byste je byli schopni roztřídit na jídla, která jsou nám prospěšná, a na ta, která nám škodí. Teoreticky jsme na tom v tomto ohledu dokonale. Ale ta praxe…

V praxi sice víme, co bychom měli jíst, abychom žili zdravě a spokojeně, ale když si nakupujeme poživatiny nebo objednáváme jídlo, nejednou postupujeme naprosto odlišně od známé teorie. Měli bychom si koupit nějaké ovoce, ale namísto toho sáhneme po něčem přeslazeném, měli bychom si nakoupit zeleninu, ale dáme před ní přednost tučnému masu, měli bychom se zásobit čerstvou stravou, jenže místo ní si vybereme něco, co bylo průmyslově natolik výrazně zpracováno, že to pozbylo většinu svých kvalit.

Neživíme se prostě tak dobře, jak bychom měli, nekonzumujeme tolik zdravé stravy, kolik by bylo záhodno jí jíst. A vždycky si najdeme pro toto nerozumné jednání nějaké aspoň trochu logicky vyznívající zdůvodnění.

Sami sobě špatnou volbu potravin vždycky nějak zdůvodníme. Vždycky se nějak ospravedlníme a s klidem v duši sníme to, co bychom neměli. A pak toho nelitujeme, protože to vlastně nepřineslo žádné nepříjemnosti. Problémy se totiž dostavují až později a postupně. A to ignorujeme, dokud už není pozdě.

Počínáme si zkrátka nerozumně. A doplácíme na to. A i vy na to můžete jednoho dne doplatit. Infarkt, mrtvice, diabetes a další problémy mohou jednoho dne nastat i u vás. A pak budete litovat, ovšem obvykle už pozdě.

A nebylo by tedy lepší nakupovat si ve specializovaném internetovém obchodě raději zdraví prospěšné potraviny a riziko podobných problémů tím eliminovat na minimum? Myslím, že za pokus by to stálo. Protože kdo by chtěl mít budoucnost provázenou zdravotními následky způsobenými zbytečným špatným stravováním?