Moringa, zvaná také indický křen a její využití

V tisícileté tradici pěstování této rostliny je nejznámějším druhem MORINGA OLIFERA, která je široce využívaná jak v potravinářství a bylinkářství, tak v kosmetickém průmyslu. Ne každý zná vlastnosti a výhody této zajímavé rostliny.

Použití v zemích, kde roste

Souhrnem tedy, co je moringa a proč se o ní lidé stále více zajímají. V Indii a dalších místech, kde se tato rostlina pěstuje, z ní lidé umí využít prakticky vše: listy, kořen, lusky, kůru, semena. Listy se mohou využít čerstvé anebo sušené a umleté na prášek. Lusky se konzumují čerstvé i vařené. Ze semen se lisuje sladký olej a mohou se také konzumovat jak čerstvá, tak uvařená. Kořen se dá přirovnat pikantností ke křenu, ale lze ho použít jen malé množství (těhotné ženy by se měly konzumaci kořene vyhnout úplně).

Nejrozšířenější použití rostliny u nás

Přírodní podmínky nám nedovolí rostlinu pěstovat, a tak se u nás nejvíce používají hlavně listy usušené a rozdrcené na jemný prášek. Ten se přidává se do nápojů a jídel, nebo se užívá jako doplněk stravy. Pak je tu možnost užívat rozdrcené listy v tabletách či v kapslích, nebo ve formě čaje. Na trhu je i olej pro ochucení zeleninových salátů ​​a nakonec i semena, která si lze opékat nebo nechat naklíčit.
Olej ze semen a extrakty z rostlin nachází uplatnění i v kosmetice.

Příznivé účinky na lidské zdraví

Listy moringy jsou bohaté na bílkoviny, vitamíny (A, C, E, vit. řady B) a minerály, jako je vápník, draslík, železo, zinek, fosfor, hořčík. Rostlina má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a je bohatá na antibakteriální sloučeniny a další esenciální aminokyseliny.

Látky obsažené v listech zrychlují metabolismus a usnadňuje trávení. Posilují imunitní systém a bojují proti patogenním mikroorganismům. Moringa pomáhá přirozeně regulovat krevní tlak a brání tak hypertenzi. Srovnává hladinu cukru, což může být užitečné jako prevence proti cukrovce. Zkrášluje pokožku a reguluje hormonální systém. Díky přítomnosti vitaminu E a dalších antioxidačních látek je Moringa účinným prostředkem pro suchou pokožku a proti skvrnám, které se mohou objevit na pokožce. Navíc díky tomu, že reguluje hormonální systém, je také účinný proti akné.


button_kupte-zde