Co je protein?

Přestože vám tento název zní poněkud cizokrajně (však také pochází z řečtiny), hned uvidíte, že ho znáte, a dokonce víte, co se za ním skrývá. Takže na otázku, co je protein odpovídáme, že se jedná o bílkovinu.

Proteiny čili bílkoviny jsou základem všech živých organismů. Jsou to vysokomolekulární přírodní látky, složené z aminokyselin, jež jsou propojeny peptidovou vazbou mezi karboxylem a aminoskupinou jednotlivých aminokyselin.

Proteiny dělíme na oligopeptidy – ty obsahují 2 až 10 aminokyselin, polypeptidy – obsahující 11 až 1OO aminokyselin a vlastní bílkoviny s obsahem více než sto aminokyselin.

Protein v těle plní následující funkce:

  • stavební – tvorba aktivní tělesné hmoty, výživa a růst svalů; patří sem kupř. kolagen, elastin, keratin...
  • transportní a skladovací – jsou úkolem hemoglobinu a transferinu
  • pohyb zajišťuje aktin a myosin
  • katalytické, řídící a regulační – o tyto funkce se starají enzymy, hormony, aj.
  • ochranné a obranné – zajišťuje je imunoglobulin, fibrin, fibrinogen...

Proteiny jsou základními stavebními prvky prakticky celého našeho těla – podporují nejen růst a ochranu svalové hmoty, ale také růst a výživu šlach, kůže a kostí. A protože se v těle téměř neukládají, je nezbytné je permanentně doplňovat.

Bílkoviny – tedy proteiny – tělu dodáváme správnou skladbou stravy, anebo vhodnými potravinovými doplňky, včetně proteinových koncentrátů.

Potraviny bohaté na proteiny: zejména maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny

Potřeba bílkovin je u každého jedince jiná – jiné množství potřebuje člověk se sedavým zaměstnáním, a jiné sportovec. Důležité je také, zda chcete nabírat svalovou hmotu (pro její udržení je zapotřebí denní přísun cca 0,7 až 1 g na kilogram hmotnosti; pro sportovce se tento příjem až zdvojnásobuje), anebo třeba hubnout.

Ale to není zdaleka všechno – bílkoviny přispívají rovněž ke zkrácení doby regenerace organismu, chrání svaly při výkonu, podporují spalování tuků a snižování nadváhy.

button_kupte-zde