MSM je bezpečná látka, může však mít i nežádoucí účinky

MSM je látka organického původu s obsahem síry. Síra se vyskytuje ve většině potravin a je dokonce součástí koloběhu vody v přírodě. Koncentruje se zejména v některých druzích zeleniny, např. v kapustě nebo zelí. Lze ji však také vyrobit v laboratorních podmínkách a užívat ji jako potravinový doplněk. MSM pro lidi se užívá především pro zlepšení stavu kloubů, svalstva a také pokožky, nehtů a vlasů.

MSM nežádoucí účinky

MSM je sice obsažena v mnoha přírodních zdrojích, ale ve formě potravinového doplňku je přítomna ve vyšší koncentraci. Jedná se o látku, která je součástí přirozené potravy, a je tudíž bezpečná, ale v některých případech by se její koncentrované formy měli vyvarovat lidé s některými zdravotními obtížemi. Důležité je také dodržet doporučené dávkování, mohly by se pak vyskytnout trávicí nebo neurologické problémy, jako např. žaludeční nevolnost, nadýmání, křeče, bolesti břicha a průjem.

Těhotenství – ženy v průběhu těhotenství a kojení by se měly vyvarovat většiny potravinových doplňků, stejně tak i malé děti, a to vzhledem k tomu, že dosud nebyl vyhodnocen dostatek poznatků o bezpečnosti MSM ve vztahu k vývoji plodu a dětského organismu. MSM je látka bezpečná pro dospělé a pravděpodobně neublíží ani dětem, ale lékaři ji těhotným maminkám a jejich ratolestem nedoporučují.

Alergie na síru – v dnešní době plné alergií na různé přirozené složky potravy nelze vyloučit ani alergii na síru. Ačkoli je síra ve formě MSM organického původu, lidé alergičtí na síru by tento produkt neměli využívat. Alergické reakce se projevují svěděním kůže, ekzémem, otokem hrdla a dechovými obtížemi.

Křečové žíly – síra je poměrně silný čistič a urychluje detoxikaci organismu. MSM by neměla být součástí přípravků pro ošetřování pokožky nohou s křečovými žilami, protože může zhoršit otoky a být příčinou nepříjemných bolestí.

Warfarin – a jiné léky na ředění krve by se neměly kombinovat s MSM, v tomto případě by o využívání tohoto doplňku výživy měl vědět ošetřující lékař, který případně navrhne upravené dávkování přípravku.

88