Můžeme jíst lépe

Kdyby u nás panovala podobná chudoba jako v nejedné takzvané rozvojové a fakticky zaostalé zemi, dalo by se pochopit naše počínání v otázkách stravování se. Kdyby u nás nebyla nabídka kvalitních a zdraví prospěšných potravin nebo kdyby to zdravé bylo cenově zcela nedostupné, dalo by se pochopit, že si to našinci nekupují a jedí to, co je dostupnější, i za cenu toho, že si tím ničí zdraví. Jenže tyto důvody pro nesprávné stravování u nás nemáme. Samozřejmě, že jsou mezi námi i ti, kteří mají hluboko do kapsy a musí se tedy šidit i na potravě, ale naprostá většina z nás na tom zase až tak špatně není. Ale přesto je i mnoho těch, kdo by si mohli dopřávat dokonalou a zdraví prospěšnou výživu, jenže přesto upřednostňují její pravý opak.

Proč si tak často počínáme právě takto hloupě? Odpověď je jasná, byť nepříjemná. Protože jsme zkrátka hloupí. Víme, co bychom jíst měli, a když si počínáme odlišně, nic jiného než hloupost za tím není. Protože je samozřejmé, že i šetrnost je kladná vlastnost, jenže kupování si něčeho nekvalitního jenom proto, že je to o něco levnější, není šetřením na správném místě. Pokud nám jde o peníze, měli bychom se omezit spíše na alkoholu a tabákových výrobcích, případně jiných zlozvycích.

Nebylo by tedy určitě od věci, kdybyste se nad sebou zamysleli a aspoň zčásti vylepšili váš jídelníček. Kdybyste ho obohatili i o nějaké ty potraviny z internetového obchodu, který se specializuje výhradně na to zdravé a prospěšné. Čímž vás samozřejmě nenutím, abyste jedli jenom to. Ale i malá změna může mít velký význam. Až se třeba vaše stáří jednoho dne zeptá, co jste jedli zamlada.

Ale to už je jenom vaše volba. A jestli zdravou stravu hodláte i nadále podceňovat, je to jenom váš problém. Ale pak nechtějte, aby vás ti zdravě se stravující litovali, až přijdou následky a vám začne být ouvej.