My lidé jsme nepoučitelní

Jíst musíme všichni. Bez příjmu potravy se jednoduše neobejdeme, protože by nám chyběla energie, jež je k životu nepostradatelná. Jenže to, že se jíst musí, neznamená, že bychom se měli ládovat jenom tak něčím. Energie totiž není to jediné, co nám může potrava nabídnout a co si z ní bereme. Potrava je i zdrojem dalších důležitých a pro život nezbytných látek. Získáváme z ní i vitamíny, i bílkoviny, ze kterých je naše tělo vystavěné, získáváme z ní minerální látky atd.

Ale nezískáváme z ní jenom to, co k dokonalému životu nezbytně potřebujeme. Potrava obsahuje někdy, a takových případů není málo, i to, co by v našem vlastním zájmu obsahovat neměla. A když tak konzumujeme některé z potravin, spíše nebo i vysloveně si škodíme. Někdy míň a někdy víc, někdy vědomě a jindy nevědomky, ale škodíme. Někdy tu konzumujeme to, co je vysloveně nezdravé, někdy pak to, co nám neprospívá proto, že je naše spotřeba tohoto příliš vysoká.

A tak bychom se měli zamýšlet nad tím, co jíme. A měli bychom se někdy i významně polepšit. Což není nemožné, protože o tom, co nám je a co není prospěšné, už se dávno dobře ví. A aspoň o tom nejpodstatnějším už slyšel zřejmě každý z nás. Takže to chce jenom chtít.

Jenže my kolikrát nechceme. Z nejrůznějších důvodů. Vymlouváme se tu na to a tu na ono. Třeba na drahotu toho, co je považováno za ideální ke konzumaci, třeba na otázku kvality toho rádoby zdravého, co se nabízí v mnoha našich obchodech… A takové výmluvy se mi ve vašem případě většinou nepodaří vyvrátit, protože si jistě budete stát v mnohém neochvějně za svým. Ale jednu přesto vyvrátím. A to v případě, že se vymlouváte na to, že nevíte, kde zdravou výživu sehnat. Protože tu seženete pohodlně i na jednom jediném e-shopu, kde se na ni specializují. Právě tady.

Takže teď už víte, kde se po něčem zdravém shánět. A je jenom na vás, jestli toho ve svém vlastním zájmu využijete nebo ne.