Nepodceňujme potraviny

Kdybychom se podívali pořádně na obsah našich nákupních košíků plných potravin, možná bychom mohli s potěšením konstatovat, že hladem rozhodně netrpíme. Ale nad složením toho, co se zde obvykle nalézá, už by se moc jásat nedalo. Zdravé stravy tu totiž bývá obvykle pomálu. Většina toho, co si kupujeme a následně jíme, totiž obsahuje až příliš toho, co bychom měli omezovat nebo se toho dokonce vyvarovat, a je tu naopak jenom málo toho, o čem se dá mluvit jako o stoprocentně zdravém.

My Češi prostě dobře víme, co je prospěšné, ale takové poznatky, jakkoliv všeobecně známé, ignorujeme. Nějaký důvod se vždycky najde, jakkoliv je tento nerozumný. A zatímco kdysi to bylo komplikované třeba nedostatkovostí zdravé stravy nebo pochybnostmi o jejím původu a kvalitách, dnes už se nemůžeme na nedostupnost toho skutečně zdravého vymlouvat. I kdyby to totiž v místě našeho bydliště nikdo neprodával, máme k dispozici i internet a na něm dokonce i e-shop, ve kterém se nenabízí nic jiného než hodně široký sortiment právě zdravé stravy.

V tomto internetovém obchodě seženeme toho, co prospívá našemu zdraví a neškodí, hodně. A máme si co vybrat a uspokojit své potřeby. Najdeme tu superpotraviny, zelené potraviny, potraviny vhodné pro vitariány i potraviny s certifikátem bio, a to vše nám dělá skutečně dobře. Ale samozřejmě jedině tehdy, když to jíme. Když to neignorujeme a nekupujeme si raději něco, co nám pro své složení rozhodně neprospívá.

Je tedy jasné, že pokud chceme mít prospěšnou stravu, která nám zajistí lepší zdraví a delší život, můžeme ji mít. Žádný problém. A pokud ji ignorujeme, bude to jednou problém. Až se tělo opotřebuje natolik, že v něm prostě něco začne protestovat nebo přestane fungovat. Osobně bych ale samozřejmě doporučil vsadit spíš na nezpracované nebo jen minimálně a šetrně zpracované potraviny, v nichž jsou uchovány jejich přednosti a díky nimž si uchováme své zdraví.