Zdravá strava je prospěšná

Jíst se musí. To je jistá věc. Ale rozhodně to aspoň v případě nás lidí neznamená, že bychom měli zhltnout všechno, na co kde narazíme. To je možná údělem divoce žijící zvěře, která se musí před zimou zásobit tukem, protože by jinak onu dobu naprostého nedostatku nedokázala překonat, ale není to údělem nás lidí, kteří máme v obchodech celoročně možnost sehnat potravin habaděj.

Když jíme my lidé, mělo by přece jenom co nejvíce záležet nejen na množství, ale i na kvalitě toho, co konzumujeme. Neměli bychom hladovět, ale ani se přejídat, a kdy už něco sníme, mělo by nám to být ku prospěchu. Nebo by nám to v nejhorším případě aspoň nemělo škodit.

Takové prospěšné potravy přece máme dost a není tedy nezbytné ji postrádat. Můžeme mít i to, co se považuje za superpotraviny, můžeme si hojně dopřávat nám rovněž snadno dostupné zelené potraviny, potraviny vhodné pro vitariány a další zdravou stravu, která je buď čerstvá nebo jen šetrně upravená a obsahuje přesně to, co prospívá našemu zdraví. Stále více podobných zdravých potravin najdeme i v kamenných obchodech, a je jasné, že ani na internetu o ně není nouze. Ano, i přes internet se dají zdraví prospěšné potraviny nakupovat, a je nám tu dokonce k dispozici i internetový obchod, ve kterém nám nabízejí hodně široký sortiment jenom a pouze takové zdravé stravy, takže ať si tam vybereme cokoliv, nepochybíme.

Vzhledem k těmto možnostem je pochopitelné, že bychom se měli stravovat dobře. Že bychom si potravinami neměli škodit, když nemusíme. Ale je mezi námi dost ignorantů, kteří prostě na dobré rady a jednoznačné výsledky vědeckého výzkumu nedají a konzumují přemíru tuku, cukru, chemických přísad a podobně, čímž si neprospívají. A těm lze doporučit, aby své chování přinejmenším zčásti změnili. Protože sice třeba momentálně problémy kvůli nezdravému jídlu nemají, ale to neznamená, že se tyto jednoho dne neobjeví. A pak už může být pozdě.