Nestravujeme se zrovna ideálně

My lidé jsme často poživační. Rádi si necháváme chutnat, a když nám někdo nabídne něco, co odpovídá našim představám o chutném jídle, neodpíráme si to. Hodujeme, a vůbec se nezajímáme o to, co že se vlastně všechno za takovými pokrmy skrývá. Je nám to jedno, hlavně když nám šmakuje.

Jenže to je chyba. Někdy sice i docela velcí mlsouni žijí poměrně zdravě, ale často si i vysloveně škodíme. Když se totiž nezajímáme o to, co že to jíme, zkonzumujeme skutečně i to, co nám vůbec není ku prospěchu. Když nám něco chutná, nebereme ohled na to, zda tu není něco ve větší než únosné míře, případně zda taková potrava neobsahuje to, co je nám škodlivé. Vždyť už i ve starém socialistickém vtipu pravil obézní muž, že ‚žijeme sice nezdravě, ale zato se máme‘. A na tom se ani dlouho po pádu socialistického režimu nic nezměnilo.

Jenže i to nejlépe chutnající jídlo může vést k neslavným koncům. I když nemusíme dlouho žádné potíže pozorovat, neznamená to, že tu tyto nejsou. A když se tyto projeví, je už relativně nebo dokonce zcela pozdě. Pak už se totiž s problémy jako vysoký krevní tlak nebo cukrovka špatně bojuje, s dalšími problémy souvisejícími třeba s obezitou se také jenom těžko daří něco dělat, a skončí-li to třeba dokonce kardiovaskulárními chorobami, může to být i naše konečná.

A přitom by stačilo tak málo, aby bylo všechno jinak, aby situace nevypadala takto špatně! Stačilo by, abychom se přeorientovali na zdravou stravu. Setrvale nebo aspoň co nejčastěji. Protože od té nám rizika nehrozí, s tou můžeme prožít dlouhý a spokojený život. A aby tu tato možnost byla, existuje třeba i internetový obchod, kde se nic jiného než zdravá strava nenabízí. A ten může využívat každý. Tam to nemá nikdo daleko, nabízí se tu dost široký sortiment potravin pro každého, kdo nechce hazardovat se svým zdravím, a tak stačí jenom živit se z tohoto zdroje.