Žijeme nezdravě

Záleží-li nám lidem na našem zdraví, neměli bychom si ho poškozovat, ale měli bychom se naopak starat o to, abychom ho všemožně chránili a podporovali. A to znamená nejen sport nebo pobyt na čerstvém vzduchu, ale i náležité stravování se. Dobře už se přece ví, že i na tom, co jíme, záleží. I tím, co jíme, můžeme ovlivnit svůj stav, i na tom záleží, jak dlouhý a kvalitní život povedeme.

Není ale žádným tajemstvím, že i když se to ví, mnozí z nás to podceňují. Spousta z nás se živí tak, jak by tomu spíše nebo dokonce vůbec být nemělo. Jíme nezdravě, a to v mnoha ohledech – nestravujeme se pravidelně, jíme i to, co obsahuje kdejakou škodlivinu, mnohdy jíme příliš jednostrannou stravu, zapomínáme na vitamíny a jiné důležité prvky, a naopak holdujeme cukru a tuku, a podobně. A to i tehdy, když tak nemusíme činit, když máme na výběr a mohli bychom tak zvolit něco prospěšnějšího.

Někdy je tak dokonce spíše pravidlem než výjimkou, že rychle zhltneme něco ve fastfoodu a ženeme se dál a vůbec neuvažujeme o tom, co to pro naše tělo znamená. A ono se to pak projeví. Třeba ne hned, ale v delším časovém horizontu určitě. Jednoho dne se přijde na to, že máme zvýšený cholesterol a ucpávají se nám cévy, že máme příliš vysoký krevní tlak, postihuje nás diabetes, kdejaký vnitřní orgán se předčasně opotřebuje a může selhat a podobně. A pak spoléháme na naše zdravotnictví. Ovšem někdy naivně a někdy marně. Protože ani ten nejlepší doktor neumí dělat zázraky a žádný lék nenapraví škody tak, že tyto jako by nikdy nevznikly.

Prostě i na jídle záleží. A ve vlastním zájmu bychom měli jíst to, co nám prospívá. Měli bychom vědět, co je to zdravá strava, a upřednostňovat ji. I za cenu toho, že je někdy méně chutná a cenově nebo jinak nedostupnější než potraviny pochybného původu a složení. A pokud nevíte, co přesně je zdravé a kde to sehnat, lze vám doporučit tento e-shop. Tady se totiž nic jiného než zdravá strava nenabízí.