Ovoce nesmrtelnosti

Goji berry je anglický název kustovnice čínské. Rrostliny, ze které lidé po staletí využívají malé sladké ovoce – bobulky, které mají zajistit dlouhověkost. I pro toto ovoce se zkrátka vžil název „goji“. U goji dávkování není nic složitého. Pro pevné zdraví je doporučováno sníst asi 30 suchých plodů denně, což je zhruba jedna hrstka. Tuto dávku zajistí také jedna polévková lžíce ráno a jedna večer. Tradiční čínská medicína ovšem používá jak plody, tak listy, kůru a kořen. Prostě celou rostlinu. Například lístky kustovnice, které mají jemné mátové aroma, jsou velmi vhodné k dochucení zeleného čaje. Plody v čerstvém i sušeném stavu se přidávají do čajů, kaší či polévek. Výborná je také šťáva, kterou lze úspěšně kombinovat se šťávami jiných ovocných druhů.

U nás, ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, ale i v běžných prodejnách potravin je goji k dostání především jako sušené, ovšem koupit ho můžeme i namleté jako prášek, v kapslích či tinktuře. Kdo dává přednost tekuté formě, jistě si oblíbí goji sirup nebo džus.

Domovem kustovnice čínské je Asie, roste v Číně, Tibetu, Blízkém východě. Její ovoce ovšem můžeme ochutnat i u nás v čerstvém stavu přímo na naší zahradě. Pokud se tedy rozhodneme pro její pěstování. To je doporučováno spíš pro zkušenější zahradníky. Hlavně proto, že bohatou úrodu zajistí pouze kvalitně a správně provedený řez. Na půdu není náročná, má ráda spíš půdy chudší (s menším obsahem dusíku, v takových více plodí), zásaditější, propustné. Jde o rostlinu mrazuvzdornou. Na zahradě je potřeba jí vybrat prosluněné stanoviště. A také počítat s tím, že bude potřebovat dostatek místa. Vyroste dost do výšky (až 2,5 m) i do šířky (cca 3 m). Květy jsou fialové. Asi v půlce léta začnou postupně, až do listopadu, dozrávat sladké plody. Bobule mají oválný tvar, dlouhé jsou asi 2 centimetry.

button_kupte-zde