Ovoce nesmrtelnosti

Goji berry je anglický název kustovnice čínské. Rrostliny, ze které lidé po staletí využívají malé sladké ovoce – bobulky, které mají zajistit dlouhověkost. I pro toto ovoce se zkrátka vžil název „goji“. U goji dávkování není nic složitého. Pro pevné zdraví je doporučováno sníst asi 30 suchých plodů denně, což je zhruba jedna hrstka. Tuto dávku zajistí také jedna polévková lžíce ráno a jedna večer. Tradiční čínská medicína ovšem používá jak plody, tak listy, kůru a kořen. Prostě celou rostlinu. Například lístky kustovnice, které mají jemné mátové aroma, jsou velmi vhodné k dochucení zeleného čaje. Plody v čerstvém i sušeném stavu se přidávají do čajů, kaší či polévek. Výborná je také šťáva, kterou lze úspěšně kombinovat se šťávami jiných ovocných druhů.

U nás, ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, ale i v běžných prodejnách potravin je goji k dostání především jako sušené, ovšem koupit ho můžeme i namleté jako prášek, v kapslích či tinktuře. Kdo dává přednost tekuté formě, jistě si oblíbí goji sirup nebo džus.

Domovem kustovnice čínské je Asie, roste v Číně, Tibetu, Blízkém východě. Její ovoce ovšem můžeme ochutnat i u nás v čerstvém stavu přímo na naší zahradě. Pokud se tedy rozhodneme pro její pěstování. To je doporučováno spíš pro zkušenější zahradníky. Hlavně proto, že bohatou úrodu zajistí pouze kvalitně a správně provedený řez. Na půdu není náročná, má ráda spíš půdy chudší (s menším obsahem dusíku, v takových více plodí), zásaditější, propustné. Jde o rostlinu mrazuvzdornou. Na zahradě je potřeba jí vybrat prosluněné stanoviště. A také počítat s tím, že bude potřebovat dostatek místa. Vyroste dost do výšky (až 2,5 m) i do šířky (cca 3 m). Květy jsou fialové. Asi v půlce léta začnou postupně, až do listopadu, dozrávat sladké plody. Bobule mají oválný tvar, dlouhé jsou asi 2 centimetry.

button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení