Pálivý kajenský pepř – koření, které posílí vaše zdraví

Kajenský pepř by ve vaší domácí výbavě koření rozhodně neměl chybět. I když třeba nepatříte k milovníkům ostrých jídel, čas od času se špetka ostřejšího koření může hodit i vám. A to nejen při přípravě pikantních pokrmů, ale také při pečení čokoládových dezertů anebo pro zdraví.

52

Účinky kajenského pepře se totiž zdaleka neomezují jen na lidské chuťové pohárky. Je pravda, že toto koření v jídle jen tak nepřehlédnete, nicméně trocha ostré chuti může vašemu zdraví jen prospět.

Chcete vědět, jak?

Kajenský pepř není žádný pepř – ve skutečnosti se jedná o chilli papričku. Jenže v době, kdy Kryštof Kolumbus papriku objevil, byl jediným pálivým kořením, které Evropané znali, právě pepř. Proto se toto pojmenování přeneslo i na tuto pálivou papričku z města Cayenne ve Francouzské Guyaně – a to, i když s pepřem nemá společného víc než ostrou chuť.

Pikantní chuť chilli papriček způsobuje kapsaicin – látka, která je zodpovědná za jejich pálivost. Čím více kapsaicinu paprika obsahuje, tím je ostřejší. Proto na světě najdete i papričky, které svou pálivosti kajenský pepř násobně předčí – ovšem jen málokdo je schopný tyto plody konzumovat bez úhony.

Aby účinky kajenského pepře vašemu zdraví skutečně prospěly, je potřeba ho do jídla přidávat s mírou – a tato dávka je pro každého člověka individuální.

Přiměřené množství kajenského pepře vám zaručeně rozproudí krev v těle, takže prospěje vašemu krevnímu oběhu, tím spíše, pokud trpíte křečovými žílami či trombózami. Kajenský pepř dokáže výborně stimulovat metabolismus. A to až do té míry, že urychluje spalování energie i uložených tukových zásob, takže se může stát vaším ideálním pomocníkem při redukční dietě.

Kapsaicin v papričkách obsažený má antibakteriální účinky, takže je pomocníkem i při otravě z jídla.

A v případě podchlazení nebo omrzlin vás spolehlivě rozehřeje.

Tak co, pořídíte si ho domů i vy?

button_kupte-zde