Přecházíte na zdravé stravování? Jděte na to chytře!

Udělat změnu v životě není nikdy snadné, ale je to o to více potřebné, pokud jde o jídlo. To, co jíme, přímo ovlivňuje naše zdraví i to, jak se cítíme. Tedy i naši psychiku a životní pohodu. Vykročit směrem k lepšímu životu se zdravou stravou se zkrátka vyplatí!

Ale pozor, nespěchejte! Než vykročíte tou pravou nohou, všechno si řádně promyslete. Nejde o to, stát se ze dne na den přeborníkem ve zdravé výživě, který se vyzná. Pozvolný přechod je zárukou, že se se svým novým stylem skutečně ztotožníte, takže vám nebude dělat potíže vytrvat, a třeba i pokračovat dál.

Ten, kdo se chce stravovat lépe, by se měl zaměřit na tři věci:

Za prvé na jídlo. To, co jíme, je základ. Nejlepší jsou zdravé potraviny s vysokým obsahem živin. Ideálně ty, které si sami vypěstujeme, anebo pocházejí zblízka, jsou certifikované. Jídlo by mělo být čerstvé a jeho cesta na náš stůl co nejkratší. Buďte vybíraví!

Za druhé, v jídle je důležitá pravidelnost. Pokud celý den spěcháte a nemáte na jídlo čas, kvalitní večeře vás nezachrání. Je to sice lepší, než vyluxovat lednici a podlehnout svodům rychlého občerstvení, ale výhra to není. Na svůj denní rozvrh i stravování myslete včas a zajistěte si nejen oběd a snídani, ale také lákavé svačinky. Došla vám šťáva? Mějte po ruce osvědčené pomocníky – sušené ovoce a ořechy nabité energií, které vás zasytí a zlepší náladu. A nezapomínejte na pitný režim! Nejlepší je voda, čaj a ovocné šťávy.

Za třetí, myslete na rozmanitost. Všichni to známe, času je málo, úkolů mnoho, takže kreativita jde mnohdy stranou. Jenže když budete neustále dokola točit pět obvyklých jídel, brzy vás na ně přejde chuť. I klasická svačina se dá chytře obměnit – jednou ji doplňte semínky, podruhé křupavými klíčky, potřetí ji zpestří ořechové máslo.

Neváhejte se inspirovat! V dobře zásobeném obchodě se zdravou výživou najdete nejen suroviny, ale také spoustu tipů!