Zařiďte si život podle sebe - najděte si svou vlastní cestu ke zdraví a spokojenosti

A péče o zdraví, to je zdravý životní styl, a především zdravá strava. Na žádné instantní zdraví a zázračné preparáty z lékárny nevěřte, ty vás nezachrání – je to smutné, ale je na čase otevřít oči.

Chcete-li dlouho a dobře žít, musíte se dostatečně hýbat, zdravě jíst, a nepodléhat stresu. To všechno se snadno řekne, ale jak to zařídit v praxi. V běžném životě je to často úplně naopak: v práci nevíte, kde vám hlava stojí, na oběd si v rychlosti zajdete do fast foodu, anebo ho rovnou vynecháte, večer vyluxujete ledničku a na pohyb na čerstvém vzduchu už tak nějak nezbývá čas.

Dá se takový životní styl změnit?

Jako mávnutím kouzelného proutku to nepůjde. Zvyk je železná košile. Ostatně, kdybyste začali přes noc zdravě žít, možná by to pro vaše tělo znamenalo takový šok, že byste z toho umřeli. Zde platí osvědčené „spěchej pomalu“ a „všeho s mírou“.

Skutečné zázraky se nekonají ze dne na den, ale postupně. Uvidíte, že vám pozvolná změna prospěje mnohem více, než prudké výkyvy. Navíc, když budete změny k lepšímu do svého života zařazovat pomalu a postupně si na ně zvykat, tak je mnohem více pravděpodobné, že si je osvojíte natolik, že už u nich zůstanete.

Ať už se zhlédnete v superpotravinách, bioprodukci, anebo raw food, na nový jídelníček přecházejte pozvolna. Zprvu to třeba nebude úplně ono, ale brzy se dostaví první pokroky. Začnete se lépe cítit, budete lépe trávit, budete odolnější ke stresu i k chorobám.

V každém případě si dobře promyslete, co je právě pro vás to pravé – každý jsme jiný, a tak každému vyhovuje něco jiného. A i když se nestanete velkým stoupencem zdravého stravování, tak i malé změny mají smysl. Takže si rozhodně nevyčítejte párek v rohlíku, když víte, že se bez něj nedokážete obejít. Zkrátka si najděte svou vlastní cestu ke štěstí a životní pohodě.