Proč si dopřát datle a fíky

Datle

Tryptofanová nálož – máte potíže s usínáním a špatně spíte? Trápí vás deprese, úzkostné stavy a výkyvy nálad? Vyzkoušejte kombinaci kešu oříšků a datlí. Obojí jsou velmi vydatným zdrojem aminokyseliny tryptofan a tu náš organismus potřebuje k tvorbě serotoninu a melatoninu. Melatonin pomáhá s usínáním a tvoří se v těle za tmy (proto byste také měli usínat v úplné tmě, bez rušivých kontaktních svítidel). Serotonin je důležitý během dne k aktivitě, udržuje nás bdělé a v dobré náladě i bez kofeinu.

Antioxidanty – veškeré ovoce tyto známé látky obsahuje a v datlích se nachází hlavně karotenoidy zeaxanthin a lutein. Prospívají především našim očím a pomáhají při prevenci a léčbě šedého zákalu, světloplachosti a při makulární degeneraci.

Sacharidy – datle jsou velmi bohaté na sacharidy, jsou proto výborným energetickým dopingem při sportu, namáhavé fyzické práci i psychické zátěži. Pomáhají lépe snášet v zimě chlad, takže je můžete vzít třeba s sebou do sáčku na sjezdovku, a energií vás nabijí i v létě na cyklistickém výletě. Díky vláknině se sacharidy do krve vyplavují postupně, takže vaši slinivku nezatíží tak, jako bonbóny.

Fíky

Zda je měl rád Maxipes Fík, se už asi nedozvíme, ale jisté je, že jsou velmi chutné. Sušené fíky patřily za socialismu k oblíbeným a tradičním pochoutkám v období Adventu, tedy pokud byly na trhu k dostání.

Výborný zdroj železa a mědi – podobně jako zralé meruňky, jsou i fíky dobrou volbou proti chudokrevnosti a nejen to. Díky železu a mědi primárně působí na kvalitu krve a tím pádem efektivně spolupracují s imunitním systémem. A přirozená imunita je ten nejlepší lék na všechny neduhy.

Draslík – s tímto minerálem v organické vazbě uspějete v zásadotvorných procesech při překyselení organismu, podpoříte činnost srdce a krevního oběhu a udržíte snadno potřebné pH vaší krve. Draslík, železo a měď jsou tedy perfektní trojkombinací a fíky nebo meruňky jsou jejich významným zdrojem. Hodně draslíku najdete také v banánech – čerstvých i sušených.

button_kupte-zde