Sezamový olej: vlastnosti a použití

Sezamový olej extrahovaný ze semen rostliny sezamu je především bohatý na kyselinu olejovou a kyselinu linolovou a četné minerály, jako je fosfor a vápník, dobré pro prevenci osteoporózy. 

Vlastnosti a výhody

Sezamový olej je bohatý na kyselinu olejovou a kyselinu linolovou jako zdroj esenciálních mastných kyselin omega 3 a 6.

Sezamové semínko je zdrojem mnoha minerálních solí, jako je železo, fosfor, hořčík, měď, kyselina křemičitá, a především vápník a další stopové prvky. Silná přítomnost vápníku a minerálů z něj činí dobrý doplněk pro rostoucí děti a starší lidi, aby se předešlo chorobám, jako je osteoporóza.

Obsahuje vzácné vitamíny s převahou vitamínů A, E a skupiny B (B1, B2, B3). Nakonec obsahuje osm esenciálních aminokyselin důležitých pro mozek.

Jaké má sezamový olej použití

Sezamový olej se používá jako protizánětlivý prostředek pro pokožku. Má také antivirové a antibakteriální vlastnosti, díky nimž je účinným prostředkem proti patogenům jako jsou streptokoky a stafylokoky.

Přítomnost antioxidantů kromě záruky trvanlivosti produktu, přináší také účinnou zbraň proti volným radikálům, způsobujícím stárnutí buněk. Pro použití v potravinách je doporučené množství kolem 2 polévkových lžiček denně k dochucení pokrmů, nejlépe ke konzumaci bez tepelné úpravy, aby došlo k zachování všech dobrých vlastností.

Sezamový olej ve výživě

Sezamový olej se používá v kuchyni v mnoha typických indických a jihoasijských pokrmech, které se používají také v Číně a Japonsku, a to hlavně na ryby a zeleninu. 

Sezamový olej vstoupil také do středomořské kuchyně a je konzumován surový jako kořenící olej na saláty, těstoviny, rizoto, a dokonce i v receptech na dezerty.

Semena lze pražit a jejich vymačkáním získáte intenzivnější barvu a chuť oleje, který se běžně používá v čínské a korejské kuchyni ke zlepšení chuti pokrmů.

Další použití sezamového oleje

Vnější použití pomáhá přímými aplikacemi snižovat lupy, regulovat akné a zpevňovat pokožku obličeje a těla. Některé kosmetické výrobky, jako mýdla a šampony obsahují sezamový olej. Sezamový olej je navíc vynikajícím základem jako masážní olej, který se odpradávna používá hlavně v Indii.  Aplikuje se přímo na pokožku, když je zarudlá v důsledku různých příčin, jako jsou: spálení sluncem, záněty, ekzémy, opruzeniny, a dokonce podráždění od plenek u dětí.

button_kupte-zde