Preferujme sezamový olej

O tom, že se bez olejů při vaření neobejdeme, není pochyb. Tedy pochopitelně nemáme-li na mysli mazací oleje z ropy, které by nám pochopitelně coby strava naprosto nevyhovovaly, ba které by nám přímo škodily. Rostlinné oleje už odedávna do naší kuchyně patří a nalezly četné možnosti uplatnění. A i ten, kdo vařit neumí a nevěnuje se tomuto, ví, že bychom byli o mnohé ochuzeni, kdybychom nemohli smažit nebo připravovat jiné pokrmy, jež se bez použití oleje neobejdou.

Ale stejně jako je rozdíl mezi rostlinnými oleji a výše zmíněnými oleji ropnými, o čemž u nás ví každý, jsou různé i oleje rostlinné, což už leckdo z našinců neví. Takové rostlinné oleje se totiž vyrábějí z různých druhů rostlin a s využitím různých metod jejich získávání, a proto se jeden od druhého odlišují i kvalitou, i způsobem využití.

Známe třeba olej olivový, avokádový, arašídový, rýžový, hroznový, pupalkový, slunečnicový, řepkový či lněný. A nesmíme zapomenout ani na olej sezamový.

Každý z takových olejů obsahuje jiné látky, jež nám mohou být přínosné, každý je svými vlastnostmi předurčen pro jiné účely. A to nejen potravinářské.

Oč bychom třeba jenom byli ochozeni, kdybychom nám neumožňoval sezamový olej smažení! Ale tento naštěstí existuje a smažení nám umožňuje. A nejenom smažení. Za dobu, po kterou lidstvo tento olej zná a používá a jež započala již stovky let před naším letopočtem, bylo nalezeno mnohem více způsobů jeho využití. Pozitivně ovlivňuje například kvalitu kostní tkáně, krvetvorbu a plodnost, má pozitivní vliv na trávení i suchý kašel, vysoký tlak, kardiovaskulární onemocnění i mozkové příhody, je vhodným doplňkem stravy u žen v menopauze, uplatnění nalézá ale i v kosmetice v péči o pokožku či vlasy, hodí se k masážím i výrobě mýdel, pleťových mlék a parfumerie.

Při konzumaci v doporučených dávkách jde tedy o něco, co lidem prospívá, obezřetnější by měli být snad jedině lidé s onemocněním jater a ledvin, těhotné a kojící ženy či lidé alergičtí na arašídy.

button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení