Preferujme sezamový olej

O tom, že se bez olejů při vaření neobejdeme, není pochyb. Tedy pochopitelně nemáme-li na mysli mazací oleje z ropy, které by nám pochopitelně coby strava naprosto nevyhovovaly, ba které by nám přímo škodily. Rostlinné oleje už odedávna do naší kuchyně patří a nalezly četné možnosti uplatnění. A i ten, kdo vařit neumí a nevěnuje se tomuto, ví, že bychom byli o mnohé ochuzeni, kdybychom nemohli smažit nebo připravovat jiné pokrmy, jež se bez použití oleje neobejdou.

Ale stejně jako je rozdíl mezi rostlinnými oleji a výše zmíněnými oleji ropnými, o čemž u nás ví každý, jsou různé i oleje rostlinné, což už leckdo z našinců neví. Takové rostlinné oleje se totiž vyrábějí z různých druhů rostlin a s využitím různých metod jejich získávání, a proto se jeden od druhého odlišují i kvalitou, i způsobem využití.

Známe třeba olej olivový, avokádový, arašídový, rýžový, hroznový, pupalkový, slunečnicový, řepkový či lněný. A nesmíme zapomenout ani na olej sezamový.

Každý z takových olejů obsahuje jiné látky, jež nám mohou být přínosné, každý je svými vlastnostmi předurčen pro jiné účely. A to nejen potravinářské.

Oč bychom třeba jenom byli ochozeni, kdybychom nám neumožňoval sezamový olej smažení! Ale tento naštěstí existuje a smažení nám umožňuje. A nejenom smažení. Za dobu, po kterou lidstvo tento olej zná a používá a jež započala již stovky let před naším letopočtem, bylo nalezeno mnohem více způsobů jeho využití. Pozitivně ovlivňuje například kvalitu kostní tkáně, krvetvorbu a plodnost, má pozitivní vliv na trávení i suchý kašel, vysoký tlak, kardiovaskulární onemocnění i mozkové příhody, je vhodným doplňkem stravy u žen v menopauze, uplatnění nalézá ale i v kosmetice v péči o pokožku či vlasy, hodí se k masážím i výrobě mýdel, pleťových mlék a parfumerie.

Při konzumaci v doporučených dávkách jde tedy o něco, co lidem prospívá, obezřetnější by měli být snad jedině lidé s onemocněním jater a ledvin, těhotné a kojící ženy či lidé alergičtí na arašídy.

button_kupte-zde