Seznamte se se spirulinou

Za svou barvu vděčí vysokému obsahu chlorofylu a své jméno získala podle charakteristického spirálovitého tvaru vláken, která nepřesahují délku 1 mm. Technicky je označení řasa vžité, ale není úplně správné. Pokud má být označení, co je spirulina přesné, tak jde ve skutečnosti o sinici, jednobuněčný organismus.

Z historie

Nejstarší svědectví o používání Spiruliny sahají do období 6 tisíc let před naším letopočtem v pobřežních oblastech Dálného východu. I dnes v Číně existuje široké využití spiruliny v potravinářském sektoru a odhaduje se, že celkový objem dosahuje 500 tun ročně.

Spirulina se dnes pěstují v umělých rybnících v Africe, Kalifornii, na Havaji, v Thajsku, Číně, na Tchaj-wanu a v Indii.

Asi před třiceti lety se používání modrozelených řas rozšířilo po světě, a to díky dnes již dobře známým nutričním vlastnostem. Tyto řasy jsou ve skutečnosti bohaté na proteiny, vitamíny, esenciální aminokyseliny, minerály, esenciální mastné kyseliny, chlorofyl, fytosteroly a karotenoidy. Složení řas je silně ovlivněno místem, kde rostou a technikou sklizně a zpracování.

Využití řasy

Spirulině se připisuje mnoho terapeutických účinků (zvýšení koncentrace, více životní energie), které jsou získané na nevědecké bázi. V posledních letech se však právě díky ohlasům konzumentů těchto modrozelených řas zintenzivnily vědecké studie, aby se ověřil jejich údajný přínos z hlediska výživy a léčby. Studie jsou stále na začátku, ale několik poznatků už přinesly.

Většina vědeckých výzkumů se zaměřuje na přísun vitamínů a minerálů, s následným potenciálním antioxidačním a posilujícím účinkem na imunitní systém. Studuje se také vliv spiruliny na snižování krevního tlaku.

Co už víme

Pokud jde o studie, Spirulina prokázala dobrý potenciál jako protizánětlivý a antioxidační prostředek.  Pravidelné používání má také vliv na hladinu škodlivého cholesterolu, prevenci srdečních onemocnění a je vhodným doplňkem železa při anémii. Může posloužit jako rychlý zdroj živin v krajinách postižených nedostatkem jídla. Některé klinické studie prokázaly účinnost Spiruliny při prevenci poškození svalů v případě stresu vyvolaného intenzivní svalovou námahou.

button_kupte-zde