Pšenice opředená legendou o vzniku šachové hry

Věřte nebo ne, ačkoli šachové figurky a šachovnice o 64 polích vznikly docela „prozaickým způsobem“ v Indii, mezi lidmi stále koluje mnohem oblíbenější verze vzniku šachové hry dle prastaré pověsti. Ta totiž zároveň vyzdvihuje význam pšeničného zrna, jako jedné z nejdůležitějších základních potravin lidstva.

Historku o vzniku šachů bychom si mohli připomenout, je vskutku nápaditá. Vladař si hru natolik oblíbil, že ponechal jejich objeviteli, ať sám rozhodne o své odměně. Očekával tuny zlata a drahokamů, ale namísto toho „jen“ jedno zrnko pšenice na prvním poli šachovnice, na druhém poli dvě zrnka, na třetím poli druhou mocninu druhého pole, tedy celkem čtyři zrnka, na čtvrtém druhá mocnina třetího pole, tedy 16 zrnek atd. Vladař byl zpočátku zklamán neúměrnou skromností, ale pak se nemohl dopočítat. Na sedmém poli šachovnice to byly již čtyři miliardy zrnek a na osmém – no jen si to spočítejte sami. Ve finále by to vycházelo na tolik zrn pšenice, která v té době (a ani dnes) zdaleka nebyla sklizena na celé planetě.

Tak důležitá byla pro tvůrce šachů docela „obyčejná“ pšenice špalda. Je to prastará odrůda, známá lidstvu tisíce let. Zajímavé je, zmínit se o jejím lepku, neboť to je v podstatě jediná látka, která způsobuje vůči pšeničným zrnům docela zbytečnou kontroverzi.

Lepek škodí lidem tehdy, jde-li o mouku zbavenou většiny živin, tedy o pšeničnou mouku bílou, složenou téměř výhradně z endospermu, nikoli celozrnnou. Ta neobsahuje takřka žádnou vlákninu a je ochuzena o cenné minerální a stopové prvky a některé vitamíny.

Jistě, musíme brát v potaz již rozvinuté onemocnění (alergii na lepek) a dbát na bezlepkovou dietu, ovšem je záhodno odstranit civilizační příčinu a ta tkví v nesprávném stravovacím režimu obecně. Nedostatek vlákniny způsobuje zahnívání potravy ve střevech, špatné trávení a nepravidelné vyměšování, a když se k tomu přidá mnoho červeného masa, máme problém.  

Kdyby lepek škodil sám o sobě, již dávno by lidé špaldovou celozrnnou mouku odsoudili do záhuby a nikdo by se neobtěžoval pšenici pěstovat, a už vůbec ne šířit mezi lidmi legendy o mocninách obilných zrn na šachovnicových polích.

button_kupte-zde