Tibi neboli vodní kefír je přírodní fermentovaný nápoj bez mléka

Jogurty, jogrutová mléka a kefíry se staly obrovským hitem již před mnoha tisíci lety. V té době je již vyráběly některé kočovné národy a například v Mongolsku se tato tradice udržela až do současnosti. Konkurentem mléčných fermentovaných nápojů tohoto typu je Tibi. Jeho hlavní přednost spočívá v tom, že k jeho produkci není třeba žádného mléka, ale pouze vody, cukru a sladkého sušeného ovoce.

Tibi má s mléčnými kefíry jedno společné, a sice specifické bakterie a kvasinky, rozkládající vstupní surovinu na dílčí živiny, a zároveň v lidském organismu působící jako velmi prospěšné probiotikum. Nic se však nemá přehánět, což platí i pro tento případ, kdy se dostaví u Tibi krystalů nežádoucí účinky.

Přehnané množství

Jak nezdravé je přejídání a jídlo na noc, těsně před spaním, ví každý, a tak bychom měli jen připomenout, že totéž se vztahuje na fermentované Tibi nápoje, známé jako vodní kefír.

Jestliže to totiž přeženete jak s klasickým kefírem, tak i s tím vodním, dostaví se nadýmání a lehká nevolnost a v některých případech i průjem. To je ale, co se týče Tibi krystalů nežádoucích účinků zhruba vše, a žádné další specifické nežádoucí účinky nejsou známy. Probiotické mikroorganismy většina z nás velmi dobře snáší a jsou vhodné takřka pro každého.

Jak Tibi efektivně užívat – Tibi patří mezi fermentované nápoje, které by se neměly popíjet tak, jako minerálka nebo kojenecká voda. Doporučené množství a intervaly konzumace jsou vyměřené pro jeden den v množství tří až čtyř menších kávových šálků (150 – 200 ml), a to po dobu maximálně tří týdnů. Pak by se měla dodržet sedm až deset dnů před dalším užíváním přestávka.

Alkohol

Na co bychom však měli upozornit, je vedlejší efekt tvorby alkoholu, vznikajícího při procesu kvašení. Na podobném principu se vyrábí alkoholické jablečné cidery, a tak musíte počítat s tím, že určité množství alkoholu v Tibi nápoji bude. Sice jen velmi malé množství kolem dvou až tří procent, ale právě z tohoto důvodu není vhodné podávat nápoj řidičům nebo dětem.