Víte, co jíte?

My lidé přijímáme stejně jako jiní živí tvorové potravu. Na tom není nic udivujícího, protože je jasné, že nebýt toho, neměli bychom nepostradatelnou energii a umřeli bychom hlady. Ale když se někdy podíváme na to, jaké je složení naší stravy, dalo by se s nadsázkou polemizovat o tom, zda by nakonec nebylo lepší právě umřít na podvýživu. Protože je mnoho případů, kdy my lidé jíme i to, co bychom nikdy do úst nevzali, kdybychom věděli, co to obsahuje a jak se to projevuje na našem zdraví.

Jenže my lidé se obvykle o složení své potravy zase až tak moc nezajímáme. A snad raději ani nechceme zajímat. Prostě se krmíme tím, co nás zasytí a co nám aspoň trochu chutná, a tím to máme za odbyté.

Ale co nám běžně prodávané potraviny obsahují? Samozřejmě tuky a cukry, které ke svému životu také potřebujeme, jenže jich je tolik, že už jednoznačně platí, že všeho moc škodí. A kromě toho se tu často objevují i další nesporné škodliviny, jejichž negativní účinky jsou známé, zatímco bychom jenom těžko hledali i něco, čím by nám prospívaly.

A tak se často konzumuje i příliš soli, i kdejaké chemické přísady. A to v mnoha případech na úkor toho prospěšného, jako jsou vitamíny, kvalitní bílkoviny, minerály nebo vláknina.

Všichni jsme už určitě slyšeli, že bychom se měli živit zdravě, ale toto stoprocentní moudro jednoduše ignorujeme. Někdy se domníváme, že nejsou zdravější potraviny k sehnání, někdy nám tyto připadají příliš drahé a někdy nám jednoduše nechutnají. A tak sázíme na něco, co nám chutná, ale také škodí.

A přitom by bylo tak žádoucí a také snadné, abychom své stravovací návyky změnili! Vždyť jak jednoduše se dají sehnat zdravé potraviny třeba i ve specializovaném internetovém obchodě! A byť se pozitivní účinky jejich konzumace neprojevují hned, jednoho dne nám osud vystaví účet. A pak budou ti, kteří zdravou stravu ignorují, těmi, kdo budou litovat.