Zbavte se závislosti na nezdravých pochutinách

Jakákoli závislost nejen, že dělá z člověka otroka, ale také deformuje jeho myšlení a správný duchovní náhled a intuici. Stačí se zmínit o alkoholismu a ihned každý z vás přitaká, že se jedná o nebezpečnou drogu, která dokáže přivést člověka na pokraj zkázy. Pochopitelně není nutné rozebírat tvrdé drogy a omamné látky, jako je toluen, heroin nebo kokain, závislost totiž může vzniknout na docela nenápadných potravinách.

Odbourejte závislost

Pozor na bílé jedy – veškeré průmyslově zpracované potraviny včetně tzv. bílých jedů (bílá mouka a bílý cukr), tedy rohlíky, housky, běžné cukrovinky, ale třeba i pizza, bílý chléb organizmus ochuzuje o minerální prvky a v podstatě dodává minimum živin. Možná si to mnozí z vás neuvědomují, ale na bílém pečivu a sladkostech se dá vybudovat závislost, a to poměrně nebezpečná. Cukr se dá naštěstí nahradit ovocem (čerstvým i sušeným) a třeba melasou. A pokud milujete bílé rohlíky, zkuste je vyměnit za grahamové a později za jiné celozrnné pečivo, nejlépe kváskový chléb.

Káva, kolové nápoje – kofein je snad nejvíce rozšířenou drogou a bohužel je obsažen i v čajových listech a kolových nápojích. Z nutričního hlediska nelze nikomu z vás kofein doporučit, lidské tělo se bez něj naprosto obejde. Jako stimulant jistě funguje, ale na úkor hormonální rovnováhy, kterou rozkolísá tím, že vyplaví stresové hormony. Káva bohužel přispívá k chronickému stresu, a pokud se jej chcete opravdu zbavit, vsaďte raději na po staletí osvědčené adaptogenní rostliny, jako je Ženšen, Indický ženšen (Ashwagandha), Rozchodnice růžová nebo Maca peruánská.

Čokoláda a kakao – na čokoládě může vzniknout závislost, ale lze se jí poměrně snadno zbavit. Když už na ni máte chuť, dopřejte si kvalitní s vysokým obsahem kakaové sušiny a bez přídavku rostlinného tuku, který bývá často ztužený. Levné čokoládové cukrovinky také obsahují mnoho bílého cukru a jejich častá konzumace může otupit chuťové pohárky a pak se stane, že vám nebude chutnat zdravý oběd. Toto jsou časté případy malých dětí, které jsou bez čokolády nevrlé a nesvé, a s jejichž výchovou, resp. jídelníčkem si rodiče neví rady.